Zła wiadomość dla miłośników surowych kiełków

Zdjęcie autorstwa  fudowakira0 / CC BY

Zdjęcie autorstwa fudowakira0 / CC BY

Surowe kiełki, na przykład jako dodatek do sałatek i surówek, są niezwykle popularne zwłaszcza latem. Upały nie nastrajają nas do jedzenia obfitych, tłustych posiłków, a przekąska warzywna świetnie zaspokaja głód nie dając przy tym uczucia ciężkości i zmęczenia.

Niestety, w tym roku należy z kiełków zrezygnować. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) uznały, że spożywane na surowo — kiełki stanowią dla nas nadal zagrożenie.

Instytut Profilaktyki Zakażeń przypomina, że przyczyną niebezpiecznych w skutkach zakażeń E. coli O104 są właśnie kiełki, najprawdopodobniej nasion kozieradki pospolitej. Ziarna tej rośliny zaś są zazwyczaj składnikiem mieszanek różnych nasion, dlatego ryzyko skażenia jest dość wysokie.

Czy w ogóle nie należy jeść kiełków?

Specjaliści wskazują, że jeżeli już chcemy wzbogacić swoją dietę o kiełki, nie powinny one być surowe. Obróbka termiczna, choć niestety obniża ich wartość spożywczą, jest całkiem skuteczną bronią w walce z groźną dla życia bakterią.

Nie ochroni nas też niestety spożywanie kiełków wyhodowanych samodzielnie, na własne potrzeby, w warunkach domowych. Aby było to możliwe, i tak musimy przecież zaopatrzyć się w ziarna — nie mamy więc pewności, czy nie są one zakażone i nie przysporzą nam więcej problemów, niż korzyści.

EFSA i ECDC przypominają o skali zagrożenia.

Od 1 maja do 28 czerwca 2011 roku przypadki zachorowań wywołanych bakterią E. coli O104 zgłosiło aż 12 państw europejskich. Powikłania objęły łącznie 878 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego oraz 3134 przypadków biegunki. 48 osób w tym okresie zmarło.

źródło: PAP

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem?