Nowatorski zabieg neurologiczny przeprowadzono w Bydgoszczy

W Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przeprowadzona została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia stymulatora do głębokich obszarów mózgu u pacjentki z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Ma on pomóc w opanowaniu niechcianych zachowań.

Zabieg wszczepienia urządzenia przeprowadził prof. Marek Harat, pacjentka zaś została zakwalifikowana do operacji przez prof. Janusza Rybakowskiego, szefa Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne występują, w zależności od regionu geograficznego, u 0,7–2,1 proc. populacji, czyli są częstsze niż schizofrenia, napady paniki, ale też choroby naczyniowe mózgu. Dotykają najczęściej osób młodych, między 10. a 19. rokiem życia. Charakteryzują się występowaniem obsesji, kompulsji, lęku oraz obniżonego nastroju — bardzo utrudniając tym samym normalne funkcjonowanie.

Niechciany przymus

Obsesja to nawracające, uporczywe, bez udziału woli danej osoby, a nawet wbrew jej wysiłkom przeciwstawiania się myśli, impulsy, wyobrażenia. Kompulsje natomiast są powtarzającymi się, bezcelowymi, stereotypowymi zachowaniami, wykonywanymi w określony sposób i w ustalonym porządku. Pacjent na świadomość ich bezsensowności, lecz odczuwa silny przymus ich wykonania.

Leczenie zazwyczaj polega na farmakoterapii, jednak u 13% do nawet 30% chorych nie daje ona oczekiwanych rezultatów. Dlatego czasami lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, polegającego na wytworzeniu nieodwracalnych ognisk zniszczenia w mózgu, powodujących ustanie uczucia przymusu.

Stymulator ma tą zaletę, że jego działanie jest odwracalne.

Jak wyjaśnił w piątek komendant szpital płk dr Krzysztof Kasprzak:

W tej metodzie duże znaczenie ma to, że nie wytwarzamy żadnych ognisk zniszczenia, które mogłyby spowodować wystąpienie jakichkolwiek objawów ubocznych. Wyłączenie stymulatora powoduje powrót do stanu wyjściowego, jaki był przed leczeniem.

Pacjent może przy tym współpracować z lekarzami: dysponuje programatorem zewnętrznym, który pozwala mu na włączanie i wyłączanie stymulatora w zależności od potrzeb.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

źródło: PAP/Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Zła wiadomość dla miłośników surowych kiełków