Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Nowatorski zabieg, który być może niedługo stanie się dużą pomocą dla osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu, przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus — Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie. Operacja miała na celu wszczepienie choremu neurostymulatora.

Zastosowane urządzenie ma za zadanie pomóc w kontroli objawów nietrzymania moczu, poprzez kontrolowanie impulsami elektrycznymi pracy nerwów krzyżowych. Terapia skierowana jest do pacjentów, u których inne metody leczenia zawiodły.

Nietrzymanie moczu dotyczy około 3–4 milionów osób w Polsce. Wśród nich aż 85% nie szuka w ogóle pomocy, poprzestając na wycofaniu się z normalnego życia i ukrywaniu swojego problemu przed otoczeniem. Choroby wywołujace tą dolegliwość nadal zaliczane są niestety do kategorii wstydliwych.

Jednak u pacjentów, którzy zdecydowali się leczyć, terapia nie zawsze jest skuteczna.

Teraz pacjenci z zespołem bolesnego pęcherza 
i pęcherza nadreaktywnego otrzymają dodatkową możliwość leczenia w sytuacji, kiedy standardowe metody — leki i stosowanie neurotoksyn — nie skutkują. Stymulatory InterStim mogą pomóc im w kontrolowaniu nietrzymania moczu, a tym samym pozwolić na powrót do życia i aktywności sprzed choroby.

Elektrody wszczepionych w Szpitalu Klinicznym urządzeń umieszczone zostały w pobliżu nerwów krzyżowych pacjentów, przy czym jedna z końcówek podłączona jest do zewnętrznego, noszonego na pasku stymulatora.

Odpowiedź dostaniemy po testach.

Przez pewien ustalony czas pacjenci ze wszczepionymi elektrodami będą testowali działanie neurostymulatora. Jeśli okaże się, że jest on skuteczny w przynajmniej 50% - zostanie również wszczepiony pod skórę korzystającej z niego osoby, w górnej części jednego z pośladków.

Skuteczność tej nowatorskiej metody oznaczać będzie dla chorych możliwość prowadzenia codziennej, zwykłej aktywności, bez konieczności pilnowania i ukrywania problemu nietrzymania moczu.

Operacja tego rodzaju została wykonana w Polsce po raz pierwszy.

źródło: WUM

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn