Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących

Wprowadzone w ubiegłym roku nowe przepisy ustawy antytytoniowej zabroniły między innymi palenia w lokalach. Warunkiem możliwości zaciągnięcia się dymkiem jest obecnie stworzenie specjalnego, odrębnego pomieszczenia dla palaczy, z odpowiednią wentylacją.

Czy jednak teraz jest zdrowiej? Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Urządzeń Grzewczych, Chłodniczych i Klimatyzacyjnych (ASHRAE) stwierdziło niedawno, że nie istnieje system wentylacji, który rzeczywiście chroni przed dymem.

Na stronie no-smoke.org można przeczytać (w języku angielskim) stanowisko ASHRAE dotyczące stosowania systemów wentylacji w celu eliminowania dymu tytoniowego. Znajdziemy tam między innymi informacje, iż:

  • nie ma bezpiecznego dla biernych palaczy poziomu dymu tytoniowego;
  • systemy wentylacyjne i filtracyjne nie eliminują go jednak w całości, nie mogą więc stanowić pełnej ochrony zdrowia dla osób niepalących;
  • dlatego też palenie tytoniu w ogóle nie powinno mieć miejsca w pomieszczeniach zamkniętych.

Jest to niewątpliwie sprzeczne z obecnymi założeniami naszego prawa, według których palarnie w lokalach rozrywkowych mają eliminować problem biernego palenia.

Słuszność wskazań ASHRAE sugerują też wyniki badań OBOP

Mimo wprowadzenia w 2010 roku zakazu palenia w lokalach rozrywkowych, nadal (dane z roku 2011) co piąty klient i pracownik barów i pubów narażony jest na rakotwórcze substancje z dymu tytoniowego. Nie udało się więc oczyścić tych miejsc całkowicie z dymu.

Analizy przeprowadzone przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzają: stężenie cząsteczek dymu tytoniowego w lokalach rozrywkowych nadal jest kilkukrotnie wyższe, niż wskazują dopuszczalne normy zdrowotne. O całkowitym wyeliminowaniu cząsteczek rakotwórczych substancji nie ma w chwili obecnej co marzyć.

Czy wszystkie te wyniki spowodują zaostrzenie przepisów?

Na wydzielenie palarni decyduje się niewielki odsetek lokali gastronomicznych i pubów. Społeczne poparcie dla zakazów rośnie — można więc myśleć o tym, żeby przepisy zaostrzyć jeszcze bardziej i całkowicie wyeliminować palenie z tych miejsc.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

źródło: no-smoke.org / OBOP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka