Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny

Aspiryna polecana jest często w profilaktyce zawałów serca i udarów niedokrwiennych. Regularne jej stosowanie pozwala przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów, będących główną przyczyną tych groźnych dla życia incydentów zdrowotnych. Zwykle aspirynę zalecają kardiolodzy.

Te zalecenia mogą się jednak zmienić, jeśli badacze z innych krajów potwierdzą wyniki Kanadyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wykazali oni bowiem, że apiryna słabo działa profilaktycznie, a może być groźna dla zdrowia.

Naukowcy z Kanady przeanalizowali dane dotyczące prewencyjnego działania aspiryny na występowanie zawałów serca oraz incydentów naczyniowo-mózgowych. Okazuje się, że jako środek profilaktyczny działa ona raczej słabo i jej stosowanie ma sens w zasadzie głównie u osób, które już wcześniej przeszły zawał lub udar.

W przypadku osób z grup ryzyka, pojawiły się wątpliwości.

Aspiryna w niskich dawkach pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzeplin — z drugiej jednak strony, ta sama jej właściwość zwiększa niestety ryzyko występowania krwotoków. Głównie dotyczy to układu pokarmowego oraz, nieco paradoksalnie, mózgu.

Może się więc okazać, że pacjent stosujący aspirynę aby zapobiec udarowi niedokrwiennemu, doświadczy zamiast niego krwotoku do mózgu. To zaś również jest stan zagrażający życiu, dlatego Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zdecydowało się wprowadzić zmiany w zaleceniach.

Nie przerywać leczenia — ale nie sugerować brania aspiryny.

Pacjenci, którzy obecnie przyjmują stale niewielkie dawki tego leku i nie doświadczają skutków ubocznych, nie powinni tego zaprzestawać. Kardiolodzy kanadyjscy jednak od tej pory nie będą sugerować rozpoczęcia takiej kuracji jeżeli ma to być jedynie profilaktyka, nie zaś leczenie już po przejściu udaru czy zawału.

źródło: ScienceDaily

Kardiolog: Warszawa Wrocław Poznań Gdańsk Kraków

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących