Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny
MEDYCYNA24 • dawno temu
Aspiryna polecana jest często w profilaktyce zawałów serca i udarów niedokrwiennych. Regularne jej stosowanie pozwala przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów, będących główną przyczyną tych groźnych dla życia incydentów zdrowotnych. Zwykle aspirynę zalecają kardiolodzy.
Te zalecenia mogą się jednak zmienić, jeśli badacze z innych krajów potwierdzą wyniki Kanadyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wykazali oni bowiem, że apiryna słabo działa profilaktycznie, a może być groźna dla zdrowia.
Naukowcy z Kanady przeanalizowali dane dotyczące prewencyjnego działania aspiryny na występowanie zawałów serca oraz incydentów naczyniowo-mózgowych. Okazuje się, że jako środek profilaktyczny działa ona raczej słabo i jej stosowanie ma sens w zasadzie głównie u osób, które już wcześniej przeszły zawał lub udar.
W przypadku osób z grup ryzyka, pojawiły się wątpliwości.
Aspiryna w niskich dawkach pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzeplin — z drugiej jednak strony, ta sama jej właściwość zwiększa niestety ryzyko występowania krwotoków. Głównie dotyczy to układu pokarmowego oraz, nieco paradoksalnie, mózgu.
Może się więc okazać, że pacjent stosujący aspirynę aby zapobiec udarowi niedokrwiennemu, doświadczy zamiast niego krwotoku do mózgu. To zaś również jest stan zagrażający życiu, dlatego Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zdecydowało się wprowadzić zmiany w zaleceniach.
Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży
Nie przerywać leczenia — ale nie sugerować brania aspiryny.
Pacjenci, którzy obecnie przyjmują stale niewielkie dawki tego leku i nie doświadczają skutków ubocznych, nie powinni tego zaprzestawać. Kardiolodzy kanadyjscy jednak od tej pory nie będą sugerować rozpoczęcia takiej kuracji jeżeli ma to być jedynie profilaktyka, nie zaś leczenie już po przejściu udaru czy zawału.
źródło: ScienceDaily
Kardiolog: Warszawa Wrocław Poznań Gdańsk Kraków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze