Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko!

Zdjęcie pigułek / Shutterstock

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów — nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej — nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.

Badacze z Columbia University prawdopodobnie znaleźli w końcu sposób na stworzenie tabletki antykoncepcyjnej, która skierowana jest dla odmiany nie do kobiet, ale do ich partnerów. Męska pigułka ma jednak bazować nie na hormonach, ale na… witaminie A. Konkretnie zaś na związkach blokujących receptory kwasu retinowego.

Dzięki temu można czasowo blokować męską płodność.

Witamina A jest niezbędna do tego, żeby plemniki mogły rozwijać się i dojrzewać. Kiedy naukowcy zastosowali nowo wynaleziony lek u myszy okazało się, że już niewielkie dawki skutecznie hamują spermatogenezę, dzięki czemu gryzonie stają się bezpłodne.

Proces ten jest odwracalny, podobnie jak w przypadku pigułek hormonalnych dla kobiet. W krótkim czasie po odstawieniu leku płodność powraca, bez żadnych trwałych jej zaburzeń nawet po dłuższym okresie stosowania.

Co więcej — pigułka panom nie zaszkodzi.

Nie stwierdzono jak na razie żadnych skutków ubocznych stosowania tego typu blokady płodności. Jest to więc korzystniejsze niż hormony przyjmowane przez kobiety — te mają bowiem sporo skutków ubocznych i przeciwwskazań.

Pozostaje tylko jeden problem: czy panowie będą chcieli pigułkę przyjmować…?

źródło: healthland.time.com

Ginekolog: Warszawa Kraków Wrocław Poznań Gdańsk

Zobacz również: Seks w dziwnych miejscach

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze