Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Postęp w stomatologii pozwala obecnie na odbudowę kości szczęki i żuchwy w takim zakresie, w jakim potrzebne jest to do wykonania zabiegów uzupełniających uzębienie. Jest to bardzo istotne, gdyż zbyt mała objętość kości pacjenta występuje aż w 40% przypadków, kiedy można podjąć się wszczepienia implantu.

Nowatorski materiał ułatwi stomatologom zadanie.

Materiał jest zbudowany z polimerów biodegradowalnych, czyli takich, które rozłożą się wewnątrz organizmu ludzkiego, ale też będą przez niego przyswojone. Opracowany materiał ma być alternatywą dla przeszczepów autologicznych, polegających na pobieraniu kości własnych pacjenta i implantacji ich w miejscu, które trzeba odbudować — zmniejszając w ten sposób inwazyjność całego procesu.

Jak wyjaśnia kierownik zespołu, Mariola Kucharska - większość obecnie dostępnych metod odbudowy kości bazuje na materiałach odzwierzęcych, które nie ulegają biodegradacji w organizmie. Opracowywany przez nią preparat natomiast jest jedynie rusztowaniem — po określonym czasie całkowicie się rozpuści i zostanie zastąpiony żywą tkanką.

Naukowcy przebadali właściwości uczulające, drażniące i toksyczność materiału i wiadomo już, że będzie można stosować go w nowoczesnej terapii dentystycznej. Zabiegi przeprowadzać mają chirurdzy stomatolodzy. Zespół stara się, żeby całość była również konkurencyjna cenowo i dostępna dla szerszego grona pacjentów.

Projekt finansowany jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i ma być realizowany do końca lutego 2012 roku.

źródło: nauka.gov.pl

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych