Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Emerytura, przynajmniej na zachodzie, kojarzona jest zwykle z czasem, kiedy nie ma już obowiązków zawodowych i można zająć się sobą. Chcielibyśmy móc wtedy w końcu odpoczywać, podróżować, brać udział w różnych interesujących wydarzeniach, skupić się na sobie.

W rzeczywistości jednak po przejściu na emeryturę okazuje się, że ciężko te zamiary zrealizować. Nasze zdrowie nie jest już tak dobre jak trzydzieści lat temu, a nowa sytuacja — brak konieczności pracy — wcale nie jest taka przyjemna. Rozwiązanie…?

Socjologowie z University of Missouri twierdzą, że rozwiązanie istnieje — tyle, że trzeba o nim pomyśleć jeszcze przed emeryturą. Do najważniejszych aspektów należy ich zdaniem nastawienie się na to, że nasze życie poważnie się zmieni. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować niektóre sprawy — i przestaną być one tak dużym zmartwieniem.

Warto podzielić się informacją o emeryturze z rodziną i znajomymi.

Rozmowa z bliskim w każdym wieku jest ważna, szczególnie istotna jednak staje się wówczas, kiedy czekają nas poważne życiowe zmiany. Taką zaś właśnie jest przejście na emeryturę: nasz tryb życia wywraca się do góry nogami i musimy sobie poradzić emocjonalnie z tą sytuacją.

Wsparcie bliskich, świadomych naszych rozterek, może być szczególnie potrzebne w momentach gorszego samopoczucia.

Ważne są sprawy finansowe.

Oczywiście, chcielibyśmy podróżować, wyremontować dom, czy choćby kupić sobie niewielki domek nad jeziorem, w którym będziemy wypoczywać latem. Mało kto jednak przygotowuje się do tego finansowo, a w momencie przejścia na emeryturę nie ma już zbyt wielu możliwości zmiany swojego stanu posiadania.

Można jednak, jak wskazują specjaliści, zaplanować swoje "emerytalne" finanse i wydatki. Jeżeli to zrobimy wspólnie z małżonkiem, zapewne uda nam się wygospodarować nieco gotówki na spełnienie choćby części swoich planów. Tutaj więc również planowanie jest istotne dla naszego samopoczucia i zadowolenia.

Zdrowie też można zaplanować.

Wraz z wiekiem zmienia się nasza kondycja — niestety, na gorsze. Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni wobec upływu czasu i pogarszającego się zdrowia. Planować zmiany warto także w tej kwestii.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Mamy w końcu o wiele więcej czasu, nie musimy bowiem pracować. Można więc te dodatkowe godziny poświęcić w części także poprawie swojego zdowia i utrzymaniu w miarę dobrej kondycji. Chodzi nie tylko o zmiany diety czy częstsze spacery, ale również o rozplanowanie wizyt kontrolnych, robienie regularnych badań, rozmowę z dietetykami lub specjalistami.

Planowanie różnych aspektów nowego życia może ściągnąć z nas ciężar niepewności, pozwolić lepiej wykorzystać wolny czas i przy okazji sprawić, że będziemy bardziej zadowoleni — i po prostu szczęśliwi.

źródło: Eurek Alert

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność