Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu

W Polsce kwestia uzależnienia od Internetu i gier online jest jeszcze traktowana niezbyt poważnie — praktycznie nie istnieją możliwości terapii. W Korei natomiast specjaliści do spraw zdrowia publicznego właśnie problem dostrzegli. Działalaność rozpoczyna pierwsza specjalistyczna klinika.

Lekarze i terapeuci będą w niej oferować pięciotygodniowy program leczenia uzależnienia od Internetu, dzięki któremu chcą pomóc zgłaszającym się do nich osobom w powrocie do normalnego życia. Pacjentów zapewne będzie sporo.

W Korei uzależnienie od Sieci przybiera coraz częściej katastrofalne skutki:

  • Na początku zeszłego roku 31-letni mężczyzna został przywieziony do szpitala przez rodziców po tym, jak spędził na graniu w kafejce internetowej 780 godzin z krótkimi tylko przerwami.
  • 41-letni mężczyzna został skazany na dwa lata więzienia po tym, jak on i jego żona opuścili swoje córeczki aby… wychowywać wirtualne dziecko w grze online. Dziewczynki zmarły w domu z powodu niedożywienia, kiedy rodzice przesiadywali w kawiarenkach internetowych.
  • 15-letni chłopiec popełnił samobójstwo po zabiciu swej matki — karciła go ona z powodu zbyt długiego czasu spędzanego przy komputerze na graniu w gry komputerowe.

Są to przypadki tylko z ostatnich kilkunastu miesięcy, przytoczone przez dyrektora nowo powstałej kliniki.

Lee Jaewon, szef kliniki Gongju National Hospital, wyjaśnia:

Uzależnienie od Internetu to coś więcej, niż problem wychowawczy. Może stać się poważnym problemem i rodzice nie powinni czuć się skrępowani ani zwlekać z przywiezieniem swoich dzieci do naszej kliniki, jeśli uznają, że sami sobie z tym nie radzą.

Dlatego powstał program leczenia uzależnienia od Internetu.

W klinice w Gongju oferowanych jest kilka połączonych typów terapii: sesje grupowe, terapię przez sztukę, leczenie farmakologiczne, oraz zabiegi znane jako neurofeedback i przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Przed rozpoczęciem leczenia szpital zapewnia diagnozę poprzez badania ogólne, obrazowanie pracy mózgu i testy psychologiczne. Samo leczenie zaś w około jednej czwartej finansuje rząd Korei.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

źródło: physorg.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować