Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną?

Zdjęcie płuc / Shutterstock

Często mówimy "wziąć głęboki oddech" kiedy potrzebujemy się uspokoić, czy też "oddychać pełną piersią" gdy jesteśmy zrelaksowani i mamy świetny nastrój. Oddech rzeczywiście jest jednym z głównych czynników, od których zależy jakość naszego życia.

Niektóre choroby i uszkodzenia płuc są niestety nieuleczalne, a chorym, których dotykają, naprawdę ciężko jest cieszyć się życiem. Zakres leczenia naszych dróg oddechowych mogą jednak poszerzyć odnalezione niedawno komórki macierzyste płuc.

Niezróżnicowane komórki, z których na początku naszego życia powstawały wszystkie elementy dolnego układu oddechowego, w tym miąższ płuc, zostały odnalezione w drogach oddechowych dorosłych ludzi. Dokonał tego zespół naukowców, któremu przewodzi Piero Anversa, dyrektor Centre for Regenerative Medicine w Brigham and Women Hospital w Bostonie.

Komórki są rzeczywiście głęboko ukryte.

Już wcześniej trwały prace nad odbudowywaniem struktury płuc z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych. Teraz jednak nauka dostała znacznie lepsze narzędzie: można będzie spróbować leczyć uszkodzenia używając materiału, którym dysponuje każdy z nas.

Komórki macierzyste zagnieżdżone są głęboko w dystalnych części dróg oddechowych, w mają mniej niż 2 mm średnicy końcowych kanalikach. Po ich wyizolowaniu, można było sprawdzić, czy da się kontrolować ich dalszy rozwój.

Efekty są w pełni zadowalające.

Badane komórki podczas testów były w stanie nie tylko dzielić się, tworząc kolejne komórki macierzyste, ale także różnicować się w dowolne rodzaje tkanek tworzących nasze płuca.

Co więcej — podczas testów na myszach, którym wstrzyknięto odpowiednio spreparowane komórki, zaobserwowano tworzenie się z nich nowych oskrzelików, pęcherzyków, tkanki płuc, a także łączenie się i integrowanie nowo powstałych tkanek z już obecnymi.

Jak mówi współautor badań, Joseph Loscalzo — jest to duży krok w kierunku opracowania nowych metod terapii dla osób, które cierpią na obecnie nieuleczalne choroby płuc.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: Deskarati.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo?