Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu

Ciąża, jakkolwiek dostarcza niesamowitych emocji, jest jednak ciężkim i męczącym okresem dla kobiety. Kiedy więc termin porodu się zbliża, a przyszła mama wie już, że jej dziecko jest gotowe do narodzin — chciałaby często, żeby poród nastąpił możliwie jak najszybciej.

Oczywiście, można go wywołać w szpitalu, jednak raczej nie robi się tego, jeśli nie ma wyraźnych wskazań. Młode mamy też wolą naturalne sposoby przyspieszenia tego procesu. Najczęściej są to spacery, ostre przyprawy i seks.

Jonathan Schaffir, profesor położnictwa i ginekologii w Ohio State University, przeprowadził interesującą ankietę dotyczącą właśnie tych domowych sposobów przyspieszenia porodu. Na pytania odpowiadało 201 kobiet — wśród nich ponad połowa, bo aż 50,7%, próbowała w jakiś sposób wpłynąć na termin zakończenia ciąży.

Naukowcy skupili się na kobietach, które przebywały jeszcze w szpitalu świeżo po porodzie. Wszystkie miały ukończone 18. lat — i zdrowe dzieci, urodzone w przynajmniej 37. tygodniu ciąży, nie wymagające intensywnej opieki po narodzinach. Pytania w ankiecie dotyczyły stosowania konkretnych sposobów przyspieszania porodu.

Znalazły się wśród nich między innymi:

  • spacery oraz ćwiczenia fizyczne,
  • zwiększona częstotliwość lub podjęcie po przerwie stosunków seksualnych,
  • stymulacja brodawek sutkowych,
  • masturbacja,
  • stosowanie środków przeczyszczających lub lewatywy,
  • spożywanie pikantnych potraw,
  • korzystania z preparatów ziołowych,
  • akupunktura.

Największą popularnością cieszyły się: powrót do aktywności seksualnej, stosowanie pikantnych potraw oraz stymulacja sutków. Część pań wypróbowała więcej niż jedną metodę — najczęściej w ciągu 7. dni przed porodem.

Nieskuteczne, ale nieszkodliwe

Jak wskazuje profesor Schaffir, poród zaczyna się wówczas, kiedy gotowy do przyjścia na świat płód zacznie wytwarzać prowokujący ten proces hormon. Stosowane przez kobiety sposoby przyspieszenia porodu nie są więc skuteczne i tak naprawdę bez nich, urodziłyby one w tym samym terminie.

Na szczęście jednak, jak zaznacza, wskazane metody nie stanowią zagrożenia dla dziecka i matki.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

źródło: Science Daily

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny