Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę?

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Szwedzcy chirurdzy, wspierani przez międzynarodowy zespół lekarzy różnych specjalności, przygotowują się właśnie do serii zabiegów, które zmienić mogą całkowicie życie wielu młodych kobiet. Zamierzają bowiem przeszczepić córkom macice pobrane od ich matek.

Podobny zabieg dokonany w 2002 roku zakończył się koniecznością usunięcia przeszczepionego organu. W 2007 roku natomiast z wykonywania takich operacji zrezygnowali czasowo transplantolodzy amerykańscy.

Transplantologia rozwija się bardzo szybko, jednak z przeszczepianiem pewnych organów nadal są duże problemy. Tak jest między innymi w przypadku żeńskich narządów płciowych — macicę pierwszy raz przeszczepiono co prawda już niemal 10. lat temu, pojawiły się jednak poważne powikłania i organ trzeba było usunąć.

Zbyt mało doświadczeń przed próbami?

Szwedzcy specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Goeteborgu twierdzą, że dotychczasowe niepowodzenia spowodowane były niedostatecznym przygotowaniem wykonujących je zespołów. Należało ich zdaniem dokładniej wypróbować nowy rodzaj przeszczepu na zwierzętach — przed podjęciem prób wykonania zabiegu u kobiet.

Właśnie z powodu niedostatecznego przygotowania zespołu dojść mogło wówczas do zakrzepicy naczyń i w konsekwencji do martwicy przeszczepionego organu. Tym razem jednak szef zespołu transplatologicznego Mats Braennstroem przekonuje, że udało się opracować optymalną technikę tego rodzaju przeszczepu.

Od matki — dla córki.

Do operacji zakwalifikowano 10 par kobiet, głównie córek i ich matek. Najprawdopodobniej pierwszą parą poddaną zabiegowi będą Eva Ottosson i jej córka Sara, która z powodu zaburzenia rozwojowego urodziła się bez macicy, przez co jest całkowicie niepłodna.

Jeżeli zabieg się uda, lekarze planują również pomóc Sarze w zostaniu matką. Wykonany zostanie zabieg in vitro, a powstały zarodek zostanie wszczepiony do pozyskanej od jej matki macicy. Specjaliści zakładają, że poród odbędzie się poprzez cesarskie cięcie, tak, aby nie przeciążyć zbytnio organu. Być może także, kiedy Sara zostanie już matką, już po 2–3 latach zdecydują się macicę usunąć i odciążyć tym samym organizm kobiety.

Seria operacji rozpocząć ma się na początku przyszłego roku.

źródło: news.com.au

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy