Światowy Dzień Krwiodawcy

Krew naprawdę jest darem życia. Mimo olbrzymiego postępu medycyny i rozwoju technologii, nadal nie wynaleziono nic, co mogłoby zastąpić ten czerwony, wydawałoby się zwyczajny, płyn. Dlatego mówienie o krwiodawstwie i zachęcanie do niego jest nadal bardzo istotne dla nas wszystkich.

14. czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy — święto wszystkich, którzy bezinteresownie dzielą się z potrzebującymi cząstką siebie samych. Zainicjowała go 58 Światowa Konferencja Zdrowia w 2004 roku.

Data obchodów tego święta związana jest z dniem urodzin Karola Landsteinera — austriackiego lekarza hematologa i transfuzjologa, który położył podwaliny pod transfuzjologię. Dzięki jego odkryciu dotyczącemu antygenów krwinek czerwonych udało się wyodrębnić grupy krwi — i ustalić zasady bezpiecznych transfuzji.

Jak co roku, Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony będzie także w Polsce.

Można spodziewać się natknięcia się w centrach miast na krwiobusy — mobilne stacje poboru krwi — które zachęcać będą do oddawania krwi, a chętnych częstować słodkościami i wręczać im upominki. Podobnie będzie w całym kraju w Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa.

Warto wiedzieć, że to właśnie lato, kiedy większość z nas wypoczywa, jest okresem, gdy krew jest najbardziej potrzebna. Z jednej strony, stali czy okazjonalni dawcy również często wyjeżdżają na urlopy, więc zmniejsza się liczba oddających. Z drugiej strony natomiast, to właśnie w wakacje znacznie wzrasta liczba wypadków — a jednocześnie zapotrzebowanie na krew.

Zaczyna czasem brakować także rzadszych grup krwi.

Najczęściej spotykanymi są A Rh+ oraz 0 Rh+ - ma je odpowiednio 32% i 31% populacji kraju. Najrzadziej spotkać można natomiast osoby z grupami: B Rh- (2%) oraz AB Rh- (zaledwie 1%). Osoby, u których oznaczono te grupy, bardzo często nie wiedzą nawet, jak cennym darem dysponują.

Szczegóły dotyczące imprez towarzyszących Światowemu Dniu Krwiodawstwa w Polsce można znaleźć na stronie PCK.

źródło: PCK

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu