Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T

Zdjęcie herbaty / Shutterstock

Właściwości polifenoli zawartych w zielonej herbacie stały się już słynne nie tylko w kręgach medycznych. Wiadomo powszechnie, że dzięki swojemu silnemu działaniu przeciwutleniającemu, stanowią one dla nas ochronę — zmniejszają ryzyko między innymi raka czy chorób krążeniowych.

Zespół prof. Emily Ho z Instytutu Linusa Paulinga Uniwersytetu Stanowego Oregonu stwierdził również, że to właśnie polifenole EGCG zwiększają liczbę regulatorowych limfocytów T, regulujacych reakcje autoimmunologiczne.

Limfocyty T odpowiadają w naszym organizmie za reakcje immunologiczne. Pomagają kontrolować pojawiające się w nim stany zapalne, podnoszą skuteczność układu odpornościowego, oraz — zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Te właściwości są na tyle istotne, że od dawna już naukowcy starają się znaleźć lek, pozwalający uzyskiwać podobny skutek.

Na razie bezskutecznie.

Leki, które mogłyby wywoływać podobne efekty, zwsze sprawiały wiele problemów. Dotyczyły one przeważnie ich toksyczności oraz niebezpiecznych skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem. Niestety, przeważały one cały czas nad możliwymi do uzyskania korzyściami.

Zielona herbata skutecznie omija ten problem.

Polifenole zawarte w tym popularnym zwłaszcza na wschodzie naparze mają oczywiście znacznie słabsze działanie, niż testowane dotąd leki chemiczne. Jednak wydają się obecnie najlepszym rozwiązaniem: nie dają skutków ubocznych, w przeciwieństwie do badanych w laboratoriach związków chemicznych.

Jeśli dodatkowo uda się w pewnym stopniu kontrolować wpływ tych polifenoli na liczbę limfocytów T, istnieje szansa na uzyskanie możliwości generowania supresyjnych Treg, które można będzie zastosować do celów terapeutycznych. Pozwoliłoby to skuteczniej niż obecnie radzić sobie z szeregiem chorób autoimmunologicznych.

źródło: Science Daily

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy