Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność?

Wszyscy wiemy, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy tracimy świadomość. Co jednak dzieje się wówczas w mózgu? — na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z University of Manchester. Dzięki nowoczesnej technologii obrazowania być może uda się ten proces dokładniej zbadać.

Na Europejskim Kongresie Anestezjologicznym w Amsterdamie przedstawiono już pierwsze efekty prowadzonych badań. Wskazują one, że utrata świadomości powoduje utrudnienia w komunikacji neuronów niektórych obszarów mózgu.

Na temat procesów zachodzących w mózgu na skutek utraty świadomości wypowiadała się już profesor Susan Greenfield z Uniwersytetu w Oksfordzie. Jej zdaniem, świadomość jest tworzona przez różne grupy komórek mózgu, których efektywna współpraca gwarantuje nam zachowanie przytomności.

Tracimy ją, gdy następują zaburzenia w komunikacji między neuronami.

Doktor Greenfield jest zdania, że przytomnośc lub jej utrata, wbrew powszechnej opinii, nie jest stanem "zero-jedynkowym". Utrata świadomości przypomina bardziej stopniowe zaciemnianie niż po prostu wyłączenie światła. Różne obszary mózgu coraz wolniej przesyłają bodźce oraz hamują ich transfer między innymi obszarami.

Proces ten prześledzono dokładniej dzięki nowatorskiej metodzie obrazowania.

Funkcjonalna tomografia impedancyjna bardzo dobrze nadaje się do celów, jakie stawiają przed sobą badacze. Metoda ta zapewnia bowiem bardzo dużą szybkość przetwarzania obrazu, dzięki czemu można bardzo dokładnie monitorować zmiany aktywności elektrycznej zachodzące nawet w głębokich partiach mózgu.

Do testów wybrano dwie grupy osób:

  • najpierw obrazowaniem objęto osoby zdrowe i w pełni świadome,
  • następnie zaś naukowcy przeszli do badania osób, które z przyczyn medycznych poddawane są anestezji.

Profesor Pollard, szef zespołu z University of Manchester badającego kwestię utraty świadomości, powiedział:

Po raz pierwszy byliśmy w stanie zobaczyć w czasie rzeczywistym zmiany elektryczne w odrębnych obszarach mózgu, zachodzące w trakcie utraty świadomości. Obecnie pracujemy nad analizą i interpretacją tych zmian, które udało nam się zaobserwować.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Profesor podkreślił, że nadal nie znamy dokładnie wszystkich zachodzących w tym momencie procesów — jednak wykorzystanie tomografii impedancyjnej możliwe jest coraz dokładniejsze ich badanie. Powie nam to na pewno wiele o tym, jak pracuje nasz mózg.

źródło: Eurek Alert

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe