Rzucić palenie - i nie przytyć

"Boję się przytyć" to jedna z ulubionych wymówek palaczy (a zwłaszcza palaczek), żeby jeszcze poczekać z próbami rozstania się z nałogiem. I rzeczywiście: wiele osób rzucających papierosy ma problem z utrzymaniem dotychczasowej figury. Jednak już niedługo to się zmieni.

Zespół naukowców z Yale School of Medicine odkrył możliwość hamowania uczucia głodu u ex-palaczy w dokładnie taki sposób, jak robiła to u nich wcześniej zawarta w papierosach nikotyna.

Dlaczego palacze są zwykle szczuplejsi? - na to pytanie odpowiadają naukowcy opisując, w jaki sposób nikotyna zmniejsza łaknienie. Kiedy do organizmu trafia porcja nikotyny z kolejnego zapalonego papierosa, pobudza receptory nikotynowe w mózgu w kilka sekund po pierwszym zaciągnięciu się dymem.

Jednym z efektów jest właśnie zahamowanie głodu.

Aktywują się obszary mózgu, które odpowiadają za kontrolę łaknienia. Kiedy palacz zaciąga się "dymkiem", jego organizm jest po prostu przekonany, że otrzymał już odpowiednią porcję pożywienia i znacznie zmniejsza, a często likwiduje, uczucie głodu.

Dlatego właśnie, kiedy zabraknie tych stałych dostaw nikotyny, były palacz zaczyna odczuwać znacznie większy głód, niż do tej pory. Wzrost wagi jest spowodowany po prostu chęcią zaspokojenia tego uczucia.

Jak się jednak okazuje, podobnie działajać może pewien lek przeciwdepresyjny.

Naukowcy zauważyli niedawno przypadkowo, że myszy, którym podawano nowy, badany właśnie potencjalny lek na depresję, jadły zauważalnie mniej niż gryzonie z grupy kontrolnej. W trakcie eksperymentów prześledzono cały mechanizm i stwierdzono, że można naśladować efekty działania nikotyny na ośrodki kontrolujące głód.

Oczywiście, lek jest nadal w fazie testów — pojawiło się jednak ryzyko, że palacze stracą swoją ulubioną wymówkę. Jeżeli antydepresant wejdzie do sprzedaży, będzie już można bez problemu rzucić papierosy i utrzymać figurę.

źródło: Science Daily

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T