Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią

Kiedy jesteśmy niewyspani, stajemy się drażliwi — jest to fakt powszechnie znany i nie wymaga uzasadniania. Podobnie jak się okazuje jest w przypadku dzieci: jeśli ich nocny wypoczynek nie jest wystarczająco dobry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odreagują to w szkole.

Analiza zachowania uczniów szkoły podstawowej w porównaniu do wyników ankiety dotyczącej jakości ich snu wskazuje, że obie te sprawy mają ze sobą ścisłe powiązanie. Dzieci "problematyczne" często są po prostu niedostatecznie wyspane.

Louise O'Brien z University of Michigan's Sleep Disorders Center opublikował kilka dni temu w czasopiśmie Sleep Medicine wyniki interesujących badań. Wynika z nich, że rodzice, którym nauczyciele zgłaszają problemy wychowawcze z uczniem, powinni zwrócić baczniejszą uwagę na to, jak ich dziecko sypia.

Zaburzenia snu przekładają się bowiem na zachowanie w trakcie dnia.

Analizę przeprowadzono na podstawie danych zebranych o uczniach szkół podstawowych — dzieci podzielone były na dwie grupy:

pierwsza charakteryzowała się normalnymi dla wieku i stopnia rozwoju zachowaniami społecznymi,
w stosunku do drugiej pojawiały się opinie negatywne dotyczące zachowania w szkole.

Naukowcy sprawdzili też, w jakich warunkach oraz jak długo dzieci z obu grup sypiają. Sprawdzano również występowanie typowych zaburzeń snu, takich jak chrapanie czy obturacyjny bezdech senny.

Wyniki analizy nie są zaskoczeniem.

Dzieci, mające w nocy problemy z odpowiednim wypoczynkiem, np. cierpiące z powodu bezdechu sennego, chrapiące, czy też śpiące po prostu zbyt krótko, dwukrotnie częściej mają także kłopoty w szkole. Są bardziej agresywne, słabiej integrują się z grupą rówieśników, mają osłabioną koncentrację.

Jeśli więc nasze dziecko przynosi kiepskie oceny, także z zachowania — sprawdźmy, czy na pewno dobrze śpi w nocy. Być może to tu leży sedno problemu.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

źródło: goodtherapy.org

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć