WHO: telefony komórkowe mogą wywoływać raka

Użyteczne narzędzie — czy trzymana przy sobie z własnej woli groźba nowotworów? Spory na temat szkodliwości telefonów komórkowych trwają już od ładnych paru lat. Dopiero teraz jednak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) postanowiła zająć w tej sprawie stanowisko.

Najwyraźniej jedno i drugie. WHO, na podstawie wyników analiz ekspertów z różnych krajów uznała, że telefony komórkowe rzeczywiście mogą powodować nowotwory — głównie glejaka.

Międzynarodowe Centrum Badań nad Rakiem zorganizowało niedawno 8-dniowe spotkanie, w którym udział wzięło około 30 ekspertów z 14 państw. Rozmawiano na temat ewentualnego szkodliwego wpływu promieniowania telefonów komórkowych na zdrowie ich użytkowników.

Jak oświadczył szef grupy roboczej Jonathan Samet:

Istnieją dość mocne dowody, których nadal przybywa, na uzasadnienie przypisania telefonów komórkowych do poziomu 2b.

Cała klasyfikacja ma pięć poziomów, a 2b to produkty określane jako "być może rakotwórcze".

Zaklasyfikowanie telefonu komórkowego w ten sposób oznacza, że może istnieć zagrożenie, wobec czego "powinniśmy zwracać baczną uwagę na związek między telefonami komórkowymi i ryzykiem zachorowania na raka" - dodał Samet.

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że wyniki badań epidemiologicznych rzeczywiście wskazują na wzmożone zagrożenie glejakiem — typem raka mózgu wiązanym już od pewnego czasu z częstym używaniem telefonów komórkowych.

W związku z tymi wnioskami, WHO wydała oficjalne oświadczenie stwierdzające, że komórki mogą powodować raka. Zwraca przy tym uwagę nie tylko na sieci GSM, ale także inne — coraz powszechniej występujące wokół nas — instalacje łączności bezprzewodowej.

źródło: PAP

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Zła wiadomość dla miłośników surowych kiełków Nowatorski zabieg neurologiczny przeprowadzono w Bydgoszczy Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią