Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu • 1 komentarzNadal trwają społeczne dyskusje nad tym, czy w ostatnich dekadach obserwujemy wzrost liczby dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, czy też po prostu mamy bardziej rozwiniętą diagnostykę i wzrost jest pozorny. Dla ciężarnych kobiet nie to jest jednak najważniejsze.
Podobnie jak one, naukowcy skupiają się na zmniejszeniu ryzyka występowania takich zaburzeń u dzieci. Nowe studium wskazuje, że częściowe rozwiązanie może być dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wśród dostępnych bez recepty witamin.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu, definiowane według kryteriów dotyczących problemów w relacjach społecznych, powtarzalnych zachowań czy problemy z prawidłowym rozwojem mowy, wykrywane są obecnie u jednego na 110 dzieci. Ryzyko jest względnie duże, toteż szukanie sposobu jego ograniczenia ma silne podstawy.
Wyniki badań opublikowane w e-czasopiśmie Epidemiology podsuwają pewną teorię.
Irva Hertz-Picciotto, profesor epidemiologii i zdrowia środowiskowego w MIND Institute Uniwersytetu w Kalifornii, prowadzi obecnie badania nad wpływem czynników działających na ciężarną kobietę, na wzrost lub spadek ryzyka zaburzeń autystycznych u jej dzieci w późniejszym okresie.
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Zespół przebadał dotąd trzy grupy dzieci, wszyscy w wieku od 2 do 5. Wśród nich były:
- grupa 288 dzieci z rozpoznanym autyzmem,
- 141 maluchów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- 278 dzieci o typowym dla swojego wieku rozwoju.
W ankietach ich matki wskazywały między innymi, czy i jakie suplementy diety przyjmowały w czasie trwania ciąży. Oprócz tego jednak one oraz ich dzieci zostały przebadane pod kątem aktywności genów MTHFR i COMT, kluczowych dla metabolizmu kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.
Wyniki analizy zebranych w ten sposób danych wskazują, że w grupie matek, które nie przyjmowały w ciąży suplementów witamin z tej grupy, a jednocześnie są obciążone genetycznie zaburzeiami ich przetwarzania — ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń autystycznych było wyższe aż o 60%
Okazuje się więc, że przyjmowanie kwasu foliowego w czasie ciąży i przez około 3. miesiące przed nią, może być istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko autyzmu.
źródło: elements4health.com
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze