Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu

Zdjęcie autorstwa geralt / CC BY

Skuteczne leczenie nowotworów jest zależne od wielu czynników. Pacjenci, którym udało się wygrać tą walkę, uważani są nadal za szczęściarzy. Wydawać się może, że zakończenie leczenia i korzystne wyniki badań kontrolnych są jednoznaczne z powrotem do normalnego życia.

Tak jednak nie jest. Onkolodzy wskazują, że — choć nie ma do tego w zasadzie powodów — pacjenci wyleczeni z nowotworów jeszcze długo zmagają się z różnymi dolegliwościami. Trwa to nawet kilka lat po zakończeniu leczenia.

Kierownik zespołu badawczego, Lynne Wagner, profesor nauk społecznych medycznych na Northwestern University Feinberg School of Medicine, na dorocznej konferencji onkologicznej w Chicago przedstawił interesujące wyniki obserwacji pacjentów, u których uzyskano pełną odpowiedź na leczenie raka.

Zgodnie z nimi osoby te, mimo, że są zdrowi i nie stosuje się u nich już żadnej terapii — nadal odczuwają szereg dolegliwości. Są wśród nich między innymi:

  • przewlekły ból nie mający podłoża patofizjologicznego,
  • ciągłe zmęczenie,
  • różnego rodzaju zaburzenia snu,
  • problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Objawy te utrzymują się jeszcze przez trzy do nawet pięciu lat od rzeczywistego zakończenia leczenia.

Nie są też zależne od rodzaju nowotworu, który wcześniej u danego pacjenta wykryto.

Badaniami objęto 248 osób, które zwycięsko wyszły z walki z nowotworami piersi, płuc, jelita grubego oraz prostaty. Jeszcze przez kilka lat 16% pacjentów odczuwało zmęczenie, 15% wskazywało na problemy ze snem, a aż 13% uskarżało się na ból — mimo, że fizycznie nie można było znaleźć nic, co może go powodować.

Autorzy badania sugerują, żeby lekarze prowadzący późniejsze badania kontrolne bardziej zwracali uwagę na informacje na ten temat pochodzące od pacjentów. Często niestety jest tak, że kiedy kilka miesięcy po zakończeniu leczenia zgłaszają się oni po środki przeciwbólowe, są — niesłusznie jak widać — traktowani jako osoby uzależnione. Tymczasem problem może być poważniejszy.

źródło: EurekAlert.org

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka