Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego

Przerost mięśnia sercowego najczęściej dotyczy głównie jego lewej komory i nie stanowi odrębnej przypadłości, ale objaw lub konsekwencję innej choroby. Zwiększone obciążenie serca wymusza jego wzmożoną pracę, której efektem jest powiększenie się zwłaszcza lewej komory.

Potrafimy obniżać ryzyko tego powikłania oraz kontrolować w pewnym stopniu jego rozwój. Teraz pojawia się szansa na całkowite odwrócenie zmian przerostowych w sercu, nawet tych bardziej zaawansowanych.

Przerost lewej komory serca powoduje pogorszenie jej napełniania przy rozkurczu, a co za tym idzie — upośledzenie funkcji skurczowej. Serce stopniowo staje się niewydolne, nie jest bowiem w stanie z odpowiednią siłą pompować krwi do krwioobiegu dużego zasilającego większość organów w tlen i substancje odżywcze.

Najskuteczniejszymi lekami potrafiącymi zmniejszać przerost mięśnia sercowego są w tej chwili inhibitory ACE, jednak nie działają one równie dobrze w każdym przypadku.

Tymczasem bez odwrócenia zmian, nie można chorego wyleczyć.

Naukowcy na całym świecie starają się opracować lek, który będzie w stanie nie tylko zatrzymać postęp przerostu mięśnia sercowego, ale także go odwrócić. Badacze z UT Southwestern Medical Center w swoich poszukiwaniach zwrócili się w kierunku autofagocytozy.

Istnieją dowody na to, że zmiany w mięśniu sercowym powodowane między innymi zbyt wysokim ciśnieniem, wiążą się także z nasileniem się tego procesu. Badania przeprowadzone na myszach wskazały jednak także, że podanie inhibitorów HDAC może sprawić, że zmiany zaczną się cofać. I to nawet w przypadkach bardziej zaawansowanych.

Jak powiedział dr Hill, po zmniejszeniu autofagocytozy zauważono powrót mysich serc do ich normalnej wielkości. Jednocześnie zaś odzyskiwały one swoją pełną sprawność i wydolność, dzięki czemu następowało realne wyleczenie, nie zaś tylko niewielkie zmniejszenie skutków przerostu serca.

Wymagane są dalsze badania, jednak już zaobserwowane efekty wskazują jasno, że całkowite wyleczenie przerostu mięśnia sercowego jest możliwe.

źródło: EurekAlert.org

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę?