Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie

Rozwój cywilizacji wymusza powstawanie coraz większej liczby urządzeń elektronicznych, bez których już w tej chwili nie potrafilibyśmy funkcjonować. Zwiększają one naszą wydajność, poprawiają komfort życia, pozwalają na prowadzenie badań naukowych, pomagają w opiece nad chorymi.

Elektronika jednak prędzej czy później zużywa się lub psuje — i trafia do śmietników. Eksperci do spraw zdrowia społecznego ostrzegają: musimy zadbać o nasze e-śmieci, stają się bowiem coraz groźniejsze dla naszych organizmów.

Odpady elektroniczne są efektem zużywania się naszych komputerów, telefonów komórkowych, sprzętu AGD i innych urządzeń codziennego użytku. Na całym świecie generujemy obecnie 20. milionów ton takich niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia śmieci. Duża część z nich trafia do Chin.

Właśnie tamtejsi naukowcy postanowili przeanalizować konsekwencje rosnącego e-śmietnika.

Problem polega na tym, że w procesie recyklingu do środowiska trafia wiele zanieczyszczeńw postaci metali ciężkich. Kiedy wdychamy zanieczyszczone nimi powietrze, dostają się do naszych organizmów i kumulują w nich, zaburzając naturalne procesy biologiczne.

Zespół badaczy chińskich, którym kierował dr Fangxing Yang z Zhejiang University, sprawdził wpływ typowych uwalnianych w takim recyklingu substancji, na komórki nabłonka płuc.

Wyhodowanych w laboratorium komórki płuc wystawiono na dzialanie na toksyn, a następnie poddano je badaniom na poziom interleukiny-8 (IL-8), mediatora odpowiedzi zapalnej, oraz reaktywnych form tlenu (ROS) mogących w nadmiarze powodować rozległe szkody w organizmie. Badano również ekspresję genu p53, regulującego ochronę komórek przed uszkodzeniami.

Wszystkie wskaźniki sugerowały wysoką toksyczność elektronicznych śmieci.

Naukowcy, korzystając z próbek powietrza pobranych między innymi  wparku technologicznym w Taizhou wykazali, że ekspozycja na odpady z e-śmieci może być przyczyną groźnych chorób ogólnoustrojowych. Wykazano pojawianie się reakcji zapalnych i stresu oksydacyjnego, które prowadzą do uszkodzenia DNA, a w konsekwencji — rozwoju nowotworów.

Wszelkie prace związane z recyklingiem urządzeń elektronicznych powinny być, zdaniem badaczy, prowadzone w kontrolowanym środowisku, z zabezpieczeniem zajmujących się tym osób. Konieczne jest także poszukiwanie nowych, bardziej ekologicznych materiałów do produkcji urządzeń codziennego użytku.

źródło: EurekAlert.org

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią