Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy

Zdjęcie autorstwa suman / CC BY

Kobiety, które planują ciążę, powinny pić zdecydowanie mniej kawy niż wcześniej. Do takich przynajmniej wniosków doszedł profesor Sean Ward z University of Nevada School of Medicine badając wpływ kofeiny na procesy biologiczne niezbędne do posiadania dziecka.

Kofeina ma według niego niekorzystny wpływ zwłaszcza na transport komórek jajowych w jajowodach, co niestety przekłada się na zmniejszoną płodność pań, lubiących pić kawę. Dlaczego tak się dzieje?

Zanim jajeczko dotrze do macicy, gdzie ma szansę zagnieździć się i rozwinąć, musi przejść długą drogę przez jajowód. Pomagają mu w tym specjane rzęski, którymi droga ta jest wyścielona. Bardzo istotne są też skurcze mięśni, przesuwające komórkę w odpowiednim kierunku.

Naukowcy pod kierownictwem profesora Seana Warda przeprowadzili eksperyment na myszach, które dostawały przez pewien czas kofeinę. Stwierdzono, iż związek ten upośledza skurcze mięśni odpowiedzialnych za transport jaja do macicy.

Ustalono, że już równowartość czterech filiżanek kawy dziennie wystarczy, aby zmniejszyć szansę na ciążę aż o 25%.

Ze zjawiskiem tym wiąże się jeszcze jedno ryzyko.

Ponieważ do zapłodnienia dochodzi jeszcze w jajowodach, to utrudniony transport zapłodnionej komórki jajowej do macicy może niespodziewanie zakończyć się zagnieżdżeniem się zarodka w nieodpowiednim miejscu.

Ciąża pozamaciczna natomiast to potencjalnie poważny problem dla kobiety — jajowód nie może się fizjologicznie wystarczająco rozciągnąć, więc jego coraz większe napinanie kończy się przeważnie po prostu pęknięciem. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga szybkiej reakcji lekarskiej.

Warto więc, jak widać, darować sobie "małą czarną", kiedy chcemy zostać rodzicami.

źródło: iBlogHealth.net

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie