Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności

Zdjęcie autorstwa cherylholt / CC BY

To, że dzieci mają często inne niż dorośli odczucia związane z sytuacjami wymagającymi oceny moralnej, nie jest dla nikogo zaskoczeniem. W końcu dopiero uczą się funkcjonowania w naszym świecie, a kwestie winy i kary czasami nawet dla dorosłych bywają skomplikowane.

Nastolatokowie z kolei zazwyczaj są bardziej wyczuleni na te sprawy, niż pozostałe grupy wiekowe. Jak sądzą naukowcy, wynika to nie tylko z rozwoju psychospołecznego — ale także fizycznego rozwoju mózgu na tym etapie życia.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago wykazały, że wraz z rozwojem mózgu i tworzeniem się w nim nowych połączeń nerwowych, zwiększa się także nasza świadomość moralna. Szczególnie widoczne jest to u nastolatków, którzy zaczynają dopiero dostrzegać relatywność różnych życiowych sytuacji.

Uczestnicy oglądali krótkie filmy, wymagające oceny moralnej.

W testach wzięło udział 127 uczestników, w wieku od 4 do 36 lat. Pokazywano im krótkie klipy wideo, a w trakcie ich oglądania, za pomocą fMRI sprawdzano aktywność różnych rejonów mózgu. Porównanie tych aktywności w zależności od wieku dostarczyło ciekawych informacji na temat rozwoju społecznego człowieka.

Na filmach wideo pokazywano różne sytuacje — w niektórych grająca osoba celowo wyrządzała szkodę fizyczną innej osobie lub uszkadzała jakiś przedmiot, na innych działo sie to przypadkowo (np. gracz w golfa przy zamachu przypadkiem kogoś uderzył).

Dzieci okazały się najbardziej surowymi sędziami.

Maluchy nie wykazywały umiejętności oceniania intencji oglądanej osoby — niezależnie więc od tego, czy działanie było celowe czy przypadkowe, uważały, że należy się za nie kara. Dopiero w wieku nastoletnim taka relatywizacja zaczyna mieć miejsce i im człowiek starszy, tym więcej widzi "okoliczności łagodzących".

Co więcej, zmieniają się także rejony mózgu, aktywne podczas oglądania różnego typu scenek. Dorośli mają bardziej rozwinięte funkcjonowanie między innymi ciała migdałowatego niż dzieci, stąd najprawdopodobniej bierze się lepsze przygotowanie do podejmowania oceny moralnej różnych wydarzeń.

źródło: EurekAlert.org

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu