Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji?

Wszyscy wiemy, że osoba, która nie może posługiwać się zmysłem wzroku — w wyniku jego utraty czy też od urodzenia — ma znacznie bardziej wyostrzone inne zmysły. Kompensują jej one brak tego jednego, najważniejszego dla ludzi zdrowych. Szczególnie dobry jest u niewidomych słuch.

Jak bardzo jednak rozwija się zmysł słuchu, kiedy musi w dużym stopniu zastąpić wzrok? Naukowcy postanowili to sprawdzić — i rezultaty zaskoczyły także ich samych. Okazuje się, że człowiek jest w stanie korzystać z echolokacji.

Dotychczas sądzono, że umiejętność używania echolokacji przypisana jest do określonych gatunków — u ssaków potrafią to delfiny i nietoperze. Nowe studium daje jednak zadziwiającą sugestię: osoby niewidome również mogą się tego nauczyć.

Słuch rozwinięty bardziej niż u innych daje im na to szansę.

Naukowcy z Centre for Brain and Mind at the University of Western Ontario oraz z Canada Research Chair in Visual Neuroscience postanowili zasugerować biorącym udział w testach niewidomym osobom, aby spróbowały nauczyć się wydawania "klikającego" odgłosu, takiego, z jakiego korzystają nietoperze i delfiny — a następnie nasłuchiwały cichego echa ich odbicia,

Okazało się, że odbicie dźwięku od przedmiotów jest dla osób z poważną dysfunkcją wzroku całkiem dobrze słyszalne. Są oni w stanie na tej podstawie dość dokładnie lokalizować przeszkody fizyczne w swoim otoczeniu.

Trening korzystania z echolokacji?

Wykorzystanie dźwięków i ich odbicia do lokalizowania przedmiotów w otoczeniu może zdaniem naukowców dać niewidomym całkiem nowy zakres codziennego funkcjonowania. Opublikowany w "PLoS ONE" raport sugeruje, że mogą oni być w stanie nawet jeździć rowerem czy grać w koszykówkę — oczywiście, jeśli odpowiednio wytrenują tą umiejętność.

źródło: MedicineNet.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego