Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych

Wbrew temu co zwykle sądzą osoby, które nigdy nie miały migreny — nie jest to po prostu ból głowy. Występuje przy niej także światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności i wymioty. Latem zwłaszcza nadwrażliwość na światło jest szczególnie uciążliwa.

Lekarze wiedzą już od dawna, że jeśli podczas ataku migreny chory przebywa w zaciemnionym pomieszczeniu, dolegliwości są słabsze. Podobnie działać mogą jednak także specjalnie zaprojektowane okulary z przyciemnianymi szkłami.

Zespół kierowany przez Jie Huanga z Michigan State University of Radiology za pomocą rezonansu magnetycznego sprawdzał, w jaki sposób pracuje mózg chorego podczas silnego ataku migreny. Zanotowano wówczas hiperaktywność niektórych rejonów, pogłębiającą się właśnie podczas podawania bodźców świetlnych.

Nowoczesne soczewki przeciwmigrenowe

Wcześniejsze badania chorych z atakiem migreny wskazywały, że ograniczenie tych bodźców redukuje w znaczny sposób ogólne dolegliwości. Nawet zwykłe ciemne okulary pozwalają znormalizować aktywność w obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji wizualnych — to zaś znacznie poprawiało komfort pacjenta.

Naukowcy postanowili więc stworzyć szkła, które będą optymalnie dopasowane do potrzeb chorych na migrenę. Dobrano je dla każdej biorącej udział w testach osoby — indywidualnie, na podstawie interpretacji pobudzenia neuronów przy różnych bodźcach wzrokowych.

Indywidualne szkła okazały się znacznie lepiej redukować dolegliwości.

Podczas badań chorzy porównali zwykłe, przyciemniane szkła, z tymi indywidualnie dobranymi. Jak można się było spodziewać, dolegliwości zostały znacznie zredukowane:

  • przy zwykłych szkłach — o około 40%
  • przy dobranych dla chorego — aż o 70%

Może się więc okazać, że niedługo jedną ze skuteczniejszych metod walki z migreną będzie noszenie przyciemnianych okularów.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: EurekAlert.org

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy