Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii

Zdjęcie autorstwa cristhianelouback0 / CC BY

Chemioterapia jest jednym z największych osiągnięć onkologii. Dzięki jej zastosowaniu wiele osób, u których zdiagnozowano nowotwory, zostało wyleczonych i cieszy się dalszym życiem. Niestety jednak, terapia nie jest doskonała — używane środki są toksyczne także dla zdrowych tkanek.

Obok prac nad zmniejszeniem negatywnych działań leków do chemioterapii, naukowcy pracują jednocześnie nad sposobami ochrony organizmu przyjmującego ją pacjenta. Jednym z nich jest uodparnianie zagrożonych komórek.

Wprowadzenie odpowiednich modyfikacji genetycznych może dać komórkom szpiku kostnego odporność na uszkodzenia powodowane chemioterapią — taki wniosek przedstawili na dorocznym spotkaniu American Society of Gene i Cell Therapy w Seattle naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center.

W badaniach klinicznych prowadzonych przez pomysłodawców metody (dr Hans-Peter Kiem, dr Jennifer Adair, dr Maciej Mrugala) udział brali leczeni chemioterapią pacjenci z guzami mózgu. Testy miały na celu ocenę stopnia ochrony, jaką daje modyfikacja odpowiednich genów i sprawdzenie, czy da się dzięki temu zastosować jeszcze bardziej agresywne leczenie.

Badacze wybrali bardzo ciężkie przypadki

Biorący udział w testach chorzy byli w stanie terminalnym, cierpieli zaś na glejaka wielopostaciowego — guzy o największym stopniu złośliwości, dające medianę przeżycia 12–15 miesięcy. Problemem jest w tych przypadkach brak skutecznej terapii, dzęki której można byłoby poprawić rokowania pacjentów, a stosowane w ich chemioterapii środki są szczególnie toksyczne dla krwi i szpiku kostnego.

Zastosowana terapia okazała się skuteczna

Pierwszy z pacjentów biorących udział w testach klinicznych nadal żyje — dwa lata po rozpoznaniu u niego choroby, a więc już teraz dłużej, niż wynosi średnia. Co więcej, lekarze nie obserwują u niego postępu choroby — co oznacza, że zastosowana nowa, wysoce toksyczna w normalnych warunkach metoda łączenia leków w chemioterapii, daje pozytywne rezultaty.

źródło: news-medical.net

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności