Czy wyleczymy chorobę Parkinsona?

Ilustracja / Shutterstock

Medycyna, także neurologia, ciągle się rozwija — nadal jednak nie potrafimy sobie poradzić z chorobami takimi jak Alzheimer czy Parkinson, powodowanymi przez degenerację komórek nerwowych mózgu. Tymczasem przy wydłużającym się czasie życia, zaczynają stanowić one poważny problem społeczny.

Naukowcy coraz częściej sięgają w swoich badaniach do możliwości, jakie dają komórki macierzyste. Dzięki nim właśnie udało się niedawno wyleczyć chorobę Parkinsona. Na razie u szczurów.

Choroba Parkinsona powodowana jest przez zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych w istocie czarnej oraz innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Neurony te wytwarzają dopaminę, kiedy więc dochodzi do ich degeneracji, poziom tego neuroprzekaźnika zaczyna spadać i pojawia się niedobór. Pojawia się spowolnienie ruchów oraz procesów psychicznych, a za nimi postępujące problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Nowe badania — nowa nadzieja dla chorych

Dotychczas potrafimy co prawda nieco spowolnić postęp choroby, jednak i tak prędzej czy później doprowadza ona do inwalidztwa i praktycznie utraty możliwości samodzielnego funkcjonowania.

Związane z chorobą Parkinsona prace Sang-Hun Lee z Hanyang University i Kwang-Soo Kim z Harvard Medical School polegały na sprawdzeniu, czy różnego rodzaju ludzkie komórki macierzyste są w stanie poprawić rokowanie pacjentów z postępującą degeneracją neuronów.

Komórki macierzyste zastępują neurony

Sprawdzenie rezultatów użycia dwóch rodzajów komórek macierzystych — zarodkowych oraz uzyskiwanych z dorosłego organizmu — pozwoliło odkryć, że tych drugich można użyć w sposób dający szansę leczenia choroby Parkinsona. Po odpowiednim różnicowaniu i wszczepieniu do mózgu chorych szczurów, zastępowały one utracone neurony i cofały w wyraźny sposób rozwój choroby.

Jest to duża szansa dla chorych, którzy jak dotąd nie mogą liczyć na skuteczną terapię, a jedynie na łagodzenie objawów postępującej choroby. W przyszłości być może wyniki testów z komórkami macierzystymi pozwolą im odzyskać kontrolę nad ich życiem.

źródło: ScienceNewsline.com

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości