Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu

Wypadki połączone z uszkodzeniem rdzenia kręgowego często niestety uniemożliwiają ich ofiarom późniejsze normalne funkcjonowanie. Paraliż, jakiego doznają, zazwyczaj wyłącza ich z dotychczasowego życia i zmusza do nauczenia się innego, znacznie mniej aktywnego.

Naukowcy z całego świata starają się opracować metodę, dzięki której możliwe stanie się przywrócenie sprawności fizycznej osobom cierpiącym z powodu paraliżu. Niedawne badania dają pewną nadzieję, że uda się to zrobić za pomocą stymulacji elektrycznej.

Eksperymenty prowadzone na University of California w Los Angeles, California Institute of Technology oraz na University of Louisville wykazały, że odpowiednia stymulacja układu nerwowego może sprawić, iż osoba sparaliżowana odzyska w pewnym stopniu władzę nad swoim ciałem.

Wykorzystywane są do niej odpowiednio umiejscowione elektrody, które wspomagają pracę nerwów odpowiadających za ruchy kończyn. Dzięki temu realne jest poruszanie nogami, a nawet stawianie wspomaganych niezbyt intensywnych, ale samodzielnie wykonywanych kroków.

Testy prowadzone na zwierzętach były obiecujące, badacze dostali więc zgodę na sprawdzenie, jak zadziała to u człowieka. Wybór padł na 25-letniego byłego sportowca, który w wyniku wypadku w 2006 roku został całkowicie sparaliżowany od klatki piersiowej w dół, zachował jednak niewielkie czucie w nogach.

Połączenie stymulacji elektrodami, dopasowanej do miejsca urazu, połączono z rehabilitacją ruchową i wspomaganym treningiem. Już po kilku tygodniach pacjent potrafił utrzymać bez pomocy pozycję stojącą przez 20. minut. Z pomocą terapeutów i specjalnie skonstruowanej uprzęży natomiast nauczył się stawiać niezbyt szybkie kroki na bieżni.

Niestety, odzyskanie możliwości ruchu nie jest trwałe — odłączenie stymulacji oznacza niestety ponowną ich utratę. Naukowcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu, próbując jednocześnie przesunąć stymulację do wyższych partii kręgosłupa — tak, aby stymulacja pozwalała także na ruchy kończyn górnych.

źródło: News-Medical.net

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Ortopeda: Warszawa Wrocław Poznań Kraków Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny?