Nikotyna na ból zęba

Zdjęcie autorstwa pakura / CC BY

Osoby palące papierosy od dawna już stosują swoiste "leczenie" bólu zębów, polegające po prostu na… zapaleniu papierosa. Metoda wydaje się co prawda dziwna, ma rzecz jasna wiele negatywnych skutków dla całego organizmu — jednak co dziwiło specjalistów, najwyraźniej jest dość skuteczna.

Amerykańscy naukowcy postanowili się bliżej przyjrzeć mechanizmom biologicznym, które uaktywniają się po zapaleniu papierosa. Badania pozwoliły stwierdzić, że nikotyna rzeczywiście działa przeciwbólowo.

Pojawiający się nagle ból zęba jest często trudny do zniesienia nawet tylko przez te kilka godzin, dzielących nas od wizyty u stomatologa. Każdy "ratuje się" wówczas innymi sposobami, przeważnie używając dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

Palacze natomiast zapalają papierosy i przytrzymują dym w ustach.

Oczywiście jest to ogólnie rzecz biorąc szkodliwe dla organizmu, także dla środowiska jamy ustnej. Okazało się jednak, że rzeczywiście — odczuwanie bólu ulega wtedy zmniejszeniu. Naukowców zastanowiło, czy jest to efekt jedynie przekonania palacza o skuteczności podjętego działania, czy też rzeczywiście w jakiś sposób papieros działa przeciwbólowo.

Papieros niekoniecznie — nikotyna tak.

Analiza wskazała, że najprawdopodobniej chodzi nie tyle o samego papierosa, zawierającego dziesiątki różnych związków chemicznych, co o jego głowny składnik: nikotynę. Związek ten, po wprowadzeniu go do organizmu, oddziałuje dosyć silnie na wydzielanie się endorfin, których działanie przeciwbólowe i poprawiające ogólne samopoczucie jest dobrze znane.

Nie bez powodu nazywa się je "hormonami szczęścia". Nikotyna, oddziałując na produkcję tych hormonów, sprawia więc, że ból zęba jest mniej dotkliwy.

Teorię tą sprawdzono już doświadczalnie: pacjentom oczekującym na zabieg dentystyczny podawano nikotynę w postaci specjalnego sprayu do nosa. Okazało się że rzeczywiście — późniejsze odczucia bólowe związane z zabiegiem były opisywane jako mniej dotkliwe niż w grupie kontrolnej, która nikotyny nie dostała.

Nikt rzecz jasna nie będzies sugerował palenia papierosów w celu zmniejszenia bólu, ale to odkrycie może pomóc badaczom opracować nowe, skuteczne metody łagodzenia bólu zębów. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ sama nikotyna jest silnie uzależniająca.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: InteliHealth

Stomatolog: Warszawa Kraków Poznań Wrocław Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona?