Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie nazywane jest nie bez powodu "cichym zabójcą". Może nie dawać żadnych konkretnych objawów nawet przez wiele lat — cały czas jednak niszcząc nasze naczynia krwionośne i zaburzając pracę narządów ciała. Profilaktyka i szybkie wykrywanie są tu więc kluczowe.

Dzisiaj po raz szósty już obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. W niektórych miastach przygotowano tematyczne imprezy i prelekcje, w całym kraju natomiast lekarze zachęcają do poznania tego groźnego przeciwnika.

17 maja to ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Pierwszy obchodzony był w 2005 roku — i od tego czasu jest tak corocznie. Celem ustanowienia takiego dnia jest popularyzacja wiedzy na temat nadciśnienia tętniczego w społeczeństwie, a także zachęcanie do wykonywania badań kontrolnych.

Nadciśnienie — zagrożenie dla życia

Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka udaru, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek. Wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i prawdopodobieństwo zgonu.

Nadciśnienie można jednak skutecznie wyrównywać dostępnymi obecnie lekami, które są coraz lepiej dopracowane, dają niewiele skutków ubocznych i pozwalają chorym zachować pełną aktywność życiową. Problemem jest jednak niedostateczna wiedza na temat zagrożenia — i późne wykrywanie choroby, często już na etapie poważnych powikłań.

Pomiar ciśnienia tętniczego — kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

W każdym gabinecie lekarskim, a nawet w wielu aptekach, można bezpłatnie zmierzyć swoje ciśnienie. Prawidłowe powinno wynosić mniej więcej 120/80 mmHg, maksymalnie 140/90 mmHg. Oczywiście, po wysiłku fizycznym czy kiedy jesteśmy bardzo zestresowani, wartości mogą być wyższe niż normalnie — jeśli jednak przy kolejnych trzech pomiarach stwierdzi się podwyższone ciśnienie, należy udać się do lekarza.

Nie oznacza to jeszcze, że będziemy musieli się leczyć

Często przy niewielkim nadciśnieniu można skorygować je niewielkimi i mało uciążliwymi zmianami w diecie i trybie życia. Czasami wystarczy 30 minut spaceru każdego dnia oraz unikanie tłustych posiłków na rzecz tych zdrowszych, zawierających warzywa — żeby po pewnym czasie stwierdzić normalizację ciśnienia.

Dokładnych wskazówek może udzielić nam nasz lekarz rodzinny, podpowiadając, co możemy zrobić dla poprawy swojego zdrowia. W przypadku zdecydowanie zbyt wysokich wartości ciśnienia zasugeruje też konieczność farmakoterapii — dostaniemy skierowanie do poradni kardiologicznej, gdzie zostaną nam dobrane najlepsze i dostosowane do nas leki.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Uwaga! Nadciśnienie nie jest chorobą starszych osób!

Ważną rzeczą jest aby wiedzieć, że popularny pogląd mówiący, iż to starsze osoby cierpią na nadciśnienie — nie jest prawdziwy. Obecnie dotyczyć to może nawet nastolatków — dlatego już młodzi ludzie powinni regularnie, a przynajmniej raz w roku, kontrolować swoje ciśnienie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych