Alkohol: prawda i mity

Na temat skutków picia alkoholu wiemy już dość dużo. Nadal jednak funkcjonują w społeczeństwie różne nie sprawdzone, obiegowe opinie dotyczące jego picia — na przykład sugerujące, że regularne picie niewielkich ilości wina działa korzystnie na układ krwionośny. Ile w tym prawdy?

Postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiegowe teorie dotyczące wpływu alkoholu na serce czy ciśnienie tętnicze poddane zostały szczegółowej analizie.

Epidemiolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od 10. już lat w ramach projektu naukowego, kontrolują zdrowie ponad 10. tysięcy mieszkańców Krakowa. Zebrane w ten sposób dane są na tyle obszerne, że można było pokusić się o ich analizę pod kątem wpływu napojów alkoholowych na stan naszego krwioobiegu.

Mało faktów, dużo mitów.

Efekt, jak można się było spodziewać, jest dość jednoznaczny. W badanej grupie obejmującej kobiety i mężczyzn w wieku od 45 do 69 lat stwierdzono, że spożycie nawet niewielkich dawek alkoholu powoduje zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Wbrew popularnej opinii, nie ma też znaczenia jak i co pijemy.

Powszechnie uważa się, że wino — zwłaszcza czerwone — jest dla naszego serca i naczyń najkorzystniejsze. Analizując zebrane dane, naukowcy nie znaleźli jednak potwierdzenia tej teorii. Wino daje więc najprawdopodobniej takie same efekty jak inne rodzaje alkoholu.

A efekty te nie są wcale pozytywne. Picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach czy nieregularnie, zwiększa ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego. Ponieważ jest to jedna z najgroźniejszych współczesnych chorób krążenia, ciężko mówić o dobroczynnym wpływie wina…

źródło: PAP

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Zła wiadomość dla miłośników surowych kiełków Nowatorski zabieg neurologiczny przeprowadzono w Bydgoszczy Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią WHO: telefony komórkowe mogą wywoływać raka