Jedna czwarta życia przed telewizorem!
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Właśnie trwa pierwszy dzień długiego weekendu. Niektórzy z nas zbierają się do wyjazdu lub planują spotkania przy grillu ze znajomymi i rodziną. Wiele osób jednak spędzi te kilka dni wolnego… przed telewizorem. Niestety, dotyczy to także sporej części dzieci, które najbardziej przecież potrzebują ruchu.
Przeciętny Polak poświęca na oglądanie programów telewizyjnych niemal jedną czwartą swojego życia! Specjaliści apelują, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć się więcej ruszać. Długi weekend jest idealną okazją.
Choć nadal najwięcej czasu przed telewizorem, około 28 godzin tygodniowo, spędzają dorośli — to dzieci zaczynają ich szybko doganiać. Maluchy poniżej 11 roku życia oglądają programy już średnio 17 godzin w ciągu tygodnia. Oglądamy seriale, bajki, albo po prostu włączamy telewizor "żeby grał" i zerkamy na niego podczas wykonywania innych czynności.
Psycholodzy ostrzegają…
Specjaliści dziedziny psychologii dziecięcej przypominają przez cały czas, że telewizja opóźnia rozwój małego człowieka. Oducza myśleć i nie rozwija fantazji — wszystko jest przecież podane "na tacy", nie trzeba się wysilać.
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Istotne jest też jednak to, że maluchy spędzające czas na oglądaniu bajek są zwykle niedotlenione i mają zbyt mało ruchu, aby prawidłowo rozwijać się fizycznie. Rosną przecież bardzo szybko — bez odpowiedniego "treningu" dla kości, mięśni, układu oddechowego i krwionośnego, będą w przyszłości słabsze, bardziej chorowite, narażone bardziej na choroby cywilizacyjne jak miażdżyca, astma czy nadciśnienie.
Długi weekend to świetna okazja do ruchu.
Mamy kilka dni wolnego — można spędzić je z dala od telewizora. Pogoda sprzyja wycieczkom do lasu, jeździe rowerem, wspólnym wypadom na basen czy zwiedzaniu okolicy. Będzie to korzystne nie tylko dla dzieci — dorosłym też potrzeba od czasu do czasu prawdziwego wypoczynku. Takiego z najbliższymi, na łonie natury, z daleka od pośpiechu i zgiełku cywilizacji…
źródło: TNS OBOP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze