Polska: pionierskie badania dotyczące wykrywania raka płuc

Nowotwory płuc dotyczą przede wszystkim palaczy. Problem z ich wczesnym wykrywaniem i leczeniem polega zaś właśnie na tym, że objawy, jakie dają, są kojarzone z samym faktem palenia papierosów — chory nie zgłasza się więc odpowiednio szybko do lekarza. Pogarsza to znacznie rokowania.

Polscy badacze próbują poradzić sobie z tym problemem. Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu prowadzi badania nad nowymi metodami wczesnej diagnostyki nowotworów układu oddechowego.

Lekarze stosują połączenie trzech badań:

  • tomografia komputerowa
  • spirometria — pomiar objętości i pojemności płuc
  • bronchoskopia fluorescencyjna

Dzięki takiemu połączeniu, można zarówno dostrzec zmiant w płucach widoczne w obrazie tomografii, jak też stwierdzić występowanie podwyższającej ryzyko raka obturacji (zwężenia) dróg oddechowych. Ostatnie badanie pozwala natomiast uwydatnić już wczesne zmiany, występujące w centralnych drogach oddechowych.

Same badania nie są nowością.

Odpowiednie ich połączenie jednak, jak się okazuje, może stanowić skuteczny sposób poprawy rokowania pacjentów. Pozwala bowiem wykryć nowotwór na stosunkowo wczesnym stadium, kiedy jeszcze najpewniejsza metoda leczenia, operacyjna, jest możliwa do zastosowania.

Badania zawężono na razie do grup największego ryzyka.

Do testów lekarze ze śląskiego UM wybrali bardzo specyficzną, o najwyższym ryzyku zachorowalności na nowotwory dróg oddechowych, grupę osób. Są to ludzie, którzy:

  • palą co najmniej 20 papierosów dziennie od 20 lat lub więcej,
  • byli zawodowo narażeni na kontakt z metalami ciężkimi (pył zawieszony czy azbest),
  • mają w rodzinie przypadki raka płuca, lub szerzej — rejonu głowy i szyi.

Jak dotąd w grupie 300. osób wykryto 2. przypadki zmian nowotworowych. Oba w stadium operacyjnym, co drastycznie zwiększyło szanse chorych na pozytywne wyniki leczenia.

Naukowcy chcą prowadzić podobne badania zwłaszcza w tych rejonach kraju, gdzie wykrywalność nowotworów na etapie dającym szansę leczenia operacyjnego jest niższa niż 10% wszystkich przypadków
. Jeśli uda się chorych diagnozować wcześniej, można będzie prowadzić więcej zabiegów — i poprawić statystyki przeżywalności pacjentów onkologicznych z rozpoznaniem raka układu oddechowego.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych