Wyższe ciśnienie tętnicze może być korzystne dla seniorów
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Bezpieczna granica wartości ciśnienia tętniczego to, według specjalistów, około 140/90 mmHg. Takie też wartości przyjmuje się za optymalne dla osób starszych, u których tętnice są już oczywiście słabsze, a serce często mniej wydolne. Możliwe jednak, że wskazania dotyczące optymalnego ciśnienia ulegną zmianie.
Badacze ze śląska po przeprowadzeniu analizy stanu zdrowia miejscowych stulatków stwierdzili, że często mają oni ciśnienie przekraczające wartości graniczne. Co ciekawe, najwyraźniej im to służy.
Społeczeństwo się starzeje. Oznacza to nie tylko wzrost liczby osób starszych — ale przede wszystkim dłuższą średnią życia. Coraz więcej seniorów to z kolei konieczność rozwijania gerietrii, zajmującej się ich stanem zdrowia. Coraz lepszym, należy dodać.
W województwie śląskim jest już około 400 stulatków.
Stanowią oni ciekawą grupę dla specjalistów, pozwalają bowiem określić, jakie cechy organizmu czy trybu życia zwiększają nasze szanse na długowieczność.
Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Tematem zajęli się niedawno badacze z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. I doszli do interesujących wniosków…
Ciśnienie tętnicze jest ważne — ale nie musi być niskie.
Obecni stulatkowie będący nadal w niezłej formie i kondycji, mają często ciśnienie tętnicze podwyższone — przynajmniej według obowiązujących obecnie standardów. Szacuje się bowiem, że wartości nie powinny przekraczać 140/90 mmHg, badani seniorzy zaś często mieli ciśnienie skurczowe rzędu nawet 150 mmHg.
Ordynator oddziału geriatrii dr Jan Szewieczek uważa, że ma to medyczne uzasadnienie:
Choć zbyt wysokie ciśnienie przyśpiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze.
Ściany naczyń krwionośnych starszych osób są już ze względu na wiek mocno osłabione, często bardziej sztywne. Jeżeli więc serce jest wydolne, potrafi wytworzyć ciśnienie odpowiednie do dobrego ukrwienia tkanek narządów — ale ciśnienie to będzie w pomiarach dawało wartości wyższe, niż obecnie przyjmowane za prawidłowe.
Możliwa jest zmiana standardów.
Obserwacje zdrowia najstarszych seniorów będą kontynuowane. Jeżeli obserwacje potwierdzą się, a jednocześnie inne ośrodki naukowe dojdą do podobnych wniosków — być może zalecenia dotyczące optymalnych wartości ciśnienia tętniczego w podeszłym wieku zostaną zmienione.
źródło: Nauka w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze