Wyższe ciśnienie tętnicze może być korzystne dla seniorów

Bezpieczna granica wartości ciśnienia tętniczego to, według specjalistów, około 140/90 mmHg. Takie też wartości przyjmuje się za optymalne dla osób starszych, u których tętnice są już oczywiście słabsze, a serce często mniej wydolne. Możliwe jednak, że wskazania dotyczące optymalnego ciśnienia ulegną zmianie.

Badacze ze śląska po przeprowadzeniu analizy stanu zdrowia miejscowych stulatków stwierdzili, że często mają oni ciśnienie przekraczające wartości graniczne. Co ciekawe, najwyraźniej im to służy.

Społeczeństwo się starzeje. Oznacza to nie tylko wzrost liczby osób starszych — ale przede wszystkim dłuższą średnią życia. Coraz więcej seniorów to z kolei konieczność rozwijania gerietrii, zajmującej się ich stanem zdrowia. Coraz lepszym, należy dodać.

W województwie śląskim jest już około 400 stulatków.

Stanowią oni ciekawą grupę dla specjalistów, pozwalają bowiem określić, jakie cechy organizmu czy trybu życia zwiększają nasze szanse na długowieczność.

Tematem zajęli się niedawno badacze z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. I doszli do interesujących wniosków…

Ciśnienie tętnicze jest ważne — ale nie musi być niskie.

Obecni stulatkowie będący nadal w niezłej formie i kondycji, mają często ciśnienie tętnicze podwyższone — przynajmniej według obowiązujących obecnie standardów. Szacuje się bowiem, że wartości nie powinny przekraczać 140/90 mmHg, badani seniorzy zaś często mieli ciśnienie skurczowe rzędu nawet 150 mmHg.

Ordynator oddziału geriatrii dr Jan Szewieczek uważa, że ma to medyczne uzasadnienie:

Choć zbyt wysokie ciśnienie przyśpiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Ściany naczyń krwionośnych starszych osób są już ze względu na wiek mocno osłabione, często bardziej sztywne. Jeżeli więc serce jest wydolne, potrafi wytworzyć ciśnienie odpowiednie do dobrego ukrwienia tkanek narządów — ale ciśnienie to będzie w pomiarach dawało wartości wyższe, niż obecnie przyjmowane za prawidłowe.

Możliwa jest zmiana standardów.

Obserwacje zdrowia najstarszych seniorów będą kontynuowane. Jeżeli obserwacje potwierdzą się, a jednocześnie inne ośrodki naukowe dojdą do podobnych wniosków — być może zalecenia dotyczące optymalnych wartości ciśnienia tętniczego w podeszłym wieku zostaną zmienione.

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych