Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka

Zdjęcie autorstwa deborabalves / CC BY

Wydłużająca się średnia ludzkiego życia oraz szybkie postępy medycyny — sprawiają, że wykonuje się obecnie zabiegi, o jakich jeszcze dwadzieścia lat temu nikomu się nie śniło. Przyzwyczajeni jesteśmy sądzić jednak nadal, że niektóre sposoby leczenia są dla seniorów niebezpieczne — więc się ich nie stosuje.

Kardiochirurdzy z Florencji udowodnili jednak, że kryterium wieku nie musi być decydujące. Przeprowadzili skuteczną angioplastykę tętnic wieńcowych u pacjenta, który przekroczył już wiek 100. lat.

Angioplastyka tętnic wieńcowych polega na poszerzeniu naczyń krwionośnych, zwężonych lub zamkniętych w wyniku choroby. Poprzez cewnik wprowadzony do nich zostaje niewielki balonik, który następnie napełnia się, rozszerzając w ten sposób naczynie. Dla bardziej trwałego efektu w miejscu zwężenia zakłada się także stent — małą "sprężynkę" zapewniającą stałą drożność naczynia.

Dwa zawały i operacja

Pacjent sam jest byłym lekarzem, który praktykował także bardzo długo. Przestał wykonywać zawód dopiero po ukończeniu 80. roku życia. Niedługo przed zabiegiem obchodził swoje setne urodziny, zdaniem większości lekarzy nie kwalifikował się więc do operacji — w przypadku osób tak sędziwych istnieje większe niż normalnie ryzyko.

Tutaj jednak nie było wyjścia. Pacjent przeszedł już jeden zawał, kiedy więc stwierdzono u niego ponowny, trzeba było działać. Lekarze i operowany podjęli ryzyko, dzięki czemu udało się przekroczyć kolejne granice możliwości kardiocirirgii.

Operacja przeprowadzona została we florenckim szpitalu Careggi przez zespół pod kierunkiem profesora Niccolo Marchionniego, prezesa Stowarzyszenia Geriatrii i Gerontologii. Zakończyła się sukcesem. Już kilka dni później poinformowano, że pacjent jest w stanie dobrym i rokowania są pomyślne.

źródło : TVP.pl

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze