Astma: inhalatory ciśnieniowe przyszłością terapii

Astma jest coraz poważniejszym problemem społecznym — znacznie bowiem utrudnia chorym normalne funkcjonowanie w życiu. Istotne jest więc jak najskuteczniejsze leczenie doraźne stanów zapalnych oraz kontrolowanie napadowych skurczów oskrzeli. Najlepiej jak najmniej uciążliwie dla pacjenta.

Obecnie standardowo stosuje się inhalatory, pozwalające podawać wziewnie potrzebne do kontroli stanów astmatycznych leki. Być może niedługo będą to głównie inalatory ciśnieniowe.

Wydawać się może, że stosowanie inhalatora jest dość proste. Z badań wynika jednak, że zaledwie 36% chorych robi to rzeczywiście prawidłowo — pozostali napotykają na różnego rodzaju problemy lub nie stosują się całkowicie do wskazań lekarza.

Na czym polega problem?

Nie wystarczy tylko wcisnąć — inhalator musi być użyty w odpowiednim momencie, a chory podczas uwalniania leku wykonać powinien głęboki wdech. Zwykle właśnie to ostatnie jest trudne, zwłaszcza w stanie początkowego skurczu oskrzeli, kiedy stosuje się szybko działające leki powstrzymujące atak astmy.

Dodatkowym utrudnieniem jest też fakt, że standardem leczenia są zwykle dwa leki — glikokortykosteroid łagodzący proces zapalny w oskrzelach, oraz beta2-mimetyk, który je rozkurcza.

Inhalatory ciśnieniowe pomogą rozwiązać problem.

Lek, aby był skuteczny, musi dotrzeć aż do najmniejszych oskrzelików. Testy wykazały zaś, że inhalatory ciśnieniowe pozwalają na podanie roztworu leków w postaci jednorodnych i superdrobnych cząstek, które są o około połowę mniejsze niż stosowane w innych inhalatorach.

Co więcej, ich używanie sprawia, że mniej istotne staje się dokładne "zgranie" uwolnienia leku z wykonaniem głębokiego wdechu — usuwa więc jeden z podstawowych czynników zmniejszających skuteczność terapii.

źródło: PAP

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu