Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie

Całkiem niedawno pisaliśmy o programie komputerowym, pozwalającym na stały monitoring pozostających w domu osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych lub po prostu starszych i nie do końca samodzielnych. Możliwość sprawowania nad nimi stałego nadzoru jest dla opiekunów priorytetowa.

Podobnie jest jednak w sytuacji, kiedy takie osoby z domu wychodzą. Możliwość odszukania ich w przypadku, kiedy się zagubią, daje inny wynalazek — Project Lifesaver.

Element pozwalający na monitoring to po prostu bransoletka z nadajnikiem, którą założyć można na nadgarstek bądź kostkę nogi, zależnie od tego, jak będzie wygodniej. Bransoletka wyposażona jest w chip GPS, dzięki czemu w dowolnym momencie można dokładnie sprawdzić, gdzie się ona — a więc i nosząca ją osoba — znajduje.

System wykorzystywany jest często do zwiększenia bezpieczeństwa osób z zaburzeniami świadomości, niepełnosprawnością intelektualną bądź z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W normalnych warunkach, odnalezienie osoby zaginionej, np. na wyciecze bądź nawet w okolicach jej własnego miejsca zamieszkania, zajmuje nawet do kilku godzin. Często niestety nawet dłużej. W tym czasie może się bardzo wiele wydarzyć, nie zawsze więc podejmowanie takiego ryzyka jest akceptowalne dla opiekuna.

Osoby korzystające z monitoringu Project Lifesaver natomiast odnajdywane są zwyle w przeciągu pół godziny od stwierdzenia ich zaginięcia.

Co jednak jeszcze istotniejsze: jak dotąd poszukiwanie zagubionych osób z wykorzystaniem tego systemu już od ponad dwóch lat ma 100% skuteczność - czym jeszcze długo nie będą mogły pochwalić się służby ratownicze…

Niestety, w naszym kraju nie można jeszcze z tej opcji skorzystać. Być może jednak także u nas ktoś wpadnie na podobny pomysł wykorzystania GPS we współpracy z lokalnymi służbami ratowniczymi. Dla opiekunów osób wymagających stałego nadzoru byłoby to niewątpliwie bardzo wygodne.

źródło: KCBD.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają