Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca

O tym, że mikroudary mózgu zwiększają znacznie ryzyko wystąpienia dużego niedokrwienia tego organu. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny problem, jaki może z nich wynikać. Badacze znaleźli związek takich mikroudarów — z potencjalnym wystąpieniem zawału serca.

Mikroudary oraz przejściowe niedokrwienia mózgu są oczywiście ściśle związane ze sprawnością naszego układu krwionośnego — dlatego związek ten nie powinien właściwie dziwić.

Analiza danych dotyczących osób ze stwierdzonymi epizodami chwilowego niedokrwienia mózgu pokazała, że w sporej części są to osoby z już zdiagnozowanymi problemami kardiologicznymi:

  • blisko dwie trzecie (60%) chorych miało wysokie ciśnienie krwi;
  • trzy czwarte (74%) leczonych było antykoagulantami (zmniejszającymi krzepliwość krwi).

Jednym z trzech głównych czynników ryzyka, poza wyżej wymienionymi, okazało się też palenie papierosów. Ponad 50% osób z doświadczeniami chwilowego niedokrwienia móżgu to właśnie palacze.

Związek z zawałem serca okazał się wyraźny.

Dane wskazują, że osoby ze znanymi problemami kardiologicznymi, u których zaczęły pojawiać się epizody chwilowego niedokrwienia mózgu, miały aż dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca w porównaniu do całej populacji. Niestety, objawy były często ignorowane — są bowiem niezbyt uciążliwe:

  • drętwienie lub osłabienie mięśni twarzy,
  • drętwienie ręki lub nogi,
  • podwójne widzenie lub inne zaburzenia wzroku,
  • przejściowe problemy z koordynacją ruchową,
  • niewielkie zaburzenia mowy.

Zaburzenia pojawiają się nagle i przechodzą w ciągu godziny do dwóch, nie powodując trwałych uszkodzeń neurologicznych. Często są więc przez chorych całkowicie pomijane, nawet przy wizytach u lekarza.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Konieczne jest bliższe przyjrzenie się chorym kardiologicznie.

Odstęp czasu między występowaniem chwilowego niedokrwienia mózgu a zawałem serca wynosi średnio pięć lat. Istotne jest więc szybkie wykrywanie takich epizodów, w celu przeprowadzenia badań kontrolnych i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

źródło: MedicineNet.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów