Komputer, który sam wzywa pomoc

Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, czy po prostu starszym i zniedołężniałym — to zadanie, które zwykle spada na rodzinę. Duży problem pojawia się wtedy, kiedy taka osoba nadal chce mieszkać sama, albo gdy opiekun musi przebywać sporo poza domem.

Pewnym rozwiązaniem tej ciężkiej sytuacji może okazać się oprogramowanie stworzone przez naukowców z AGH. Odpowiedni program, wraz z kamerami, realizuje stały monitoring mieszkania.

Obraz z rozmieszczonych w wyznaczonych specjalnie punktach mieszkania kamer, jest odświeżany co 10 sekund. Na jego podstawie napisany na AGH program poszukuje konturu obserwowanej osoby i sprawdza w ten sposób gdzie się ona znajduje oraz co aktualnie robi.

Dane umieszczane są na serwerze, do którego opiekun może mieć zdalny dostęp. Sprawdzając za pomocą kamer, czy z podopiecznym nie dzieje się nic złego, można znacznie skuteczniej realizować opiekę — nawet, jeśli nie ma nas obecnie w pobliżu.

To jednak nie wszystko.

Wzaprogramowanych sytuacjach oprogramowanie samo potrafi wezwać pomoc. Całe mieszkanie jest podzielone na konkretne strefy, w których oczekiwana jest określona "działalność". I tak na przykład alarmu nie wzbudzi położenie się obserwowanej osoby do łóżka, ale jeśli będzie ona leżeć na podłodze, system uzna, że jest to sytuacja stwarzająca zagrożenie.

Jak tłumaczy opiekun rojektu, prof. Piotr Augustyniak:

Jako sytuację niebezpieczną zdefiniowano przyjęcie przez chorego pozycji leżącej w strefie, w której na to nie zezwolono oraz długotrwałe ustanie wszelkiej aktywności.

Co się stanie, jeśli taka sytuacja zaistnieje?

System wyśle informację "ALARM!" do opiekuna — wyświetlić się ona może na jego monitorze, lub też na wyświetlaczu telefonu komórkowego. Zdefiniować też można od razu wezwanie lekarza zajmującego się chorym.

Działanie oprogramowania zostało już przetestowane i system spełnia swoje zadanie. Pozostaje tylko czekać na jego wprowadzenie do użytku, najlepiej we współpracy ze służbami medycznymi.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

źródło: Dziennik Polski

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie