Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem"

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, która zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia w nagłych i przewlekłych stanach kardiologicznych, jest blisko ukończenia jednego ze swoich istotnych projektów.

Chodzi o sztuczną protezę serca dla dzieci, dzięki której będzie można przedłużyć najmłodszym pacjentom życie na tyle długo, aby zdążyć zastosować dostępne medycynie metody stałego leczenia.

Dzisiaj podczas charytatywnego koncertu "Cudowny świat" w Zabrzu zbierane będą fundusze, mające zasilić konto Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Przeznaczone będą one na dokończenie projektu budowy sztucznej komory serca dla dzieci. Pieniądze są Fundacji bardzo potrzebne — koszt projektu jest bowiem szacowany na 1,5 miliona złotych.

Budowa urządzenia jest wspierana wyłącznie ze środków publicznych.

Jak podkreślił dyrektor fundacji dr Jan Sarna, innych źródeł finansowania po prostu nie ma. Tym istotniejszy staje się więc udział w akcji artystów, którzy nagrali płytę "Cudowny świat" - środki z jej sprzedaży będą przekazane Fundacji, podobnie jak dochód z dzisiejszego koncertu.

Prace postępują szybko.

Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli Fundacji, już za kilka miesięcy zostanie przeprowadzony ostatni eksperyment na żywej krwi zwierzęcej. Jeszcze przed końcem bieżącego roku mają zostać wytworzone pierwsze egzemplarze kliniczne, tak, aby w przyszłym roku mogły już zostać eksperymentalnie zastosowane.

Przy okazji przypomniano także o rządowym projekcie "Polskie Sztuczne Serce". Choć jest on finansowany z nakładów na naukę i zdrowie, do niego także można dorzucić swoją "cegiełkę".

źródło: PAP / Rynek Zdrowia

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc