Samodestrukcja komórek raka piersi

Terapia genowa jest wielką nadzieją onkologii — możliwość leczenia raka bez poważnego uszkadzania zdrowych fragmentów zaatakowanych tkanek to coś, na co czekają pacjenci na całym świecie. Niestety, przed badaczami piętrzy się jeszcze wiele problemów, które trzeba rozwiązać.

W przypadku raka piersi, takim problemem był sam sposób dostarczenia aktywnego genu do komórek nowotworu. Naukowcom z Queen's University w Belfaście udało się to jednak zrobić.

Designer Biomimetic Victor — w skrócie: DBV — to właśnie rozwiązanie, które udało się z powodzeniem zastosować do transportu genu, powodującego samodestrukcję komórek raka piersi.

Nanoprzenośniki systemu DBV mają wielkość mniejszą niż czterysetna część średnicy ludzkiego włosa. To bardzo mało, wystarczy jednak do "zamocowania" w nich genu iNOS — odpowiedzialnego za produkcję tlenku azotu.  Właśnie jego cząsteczki mają zdolność powodowania śmierci komórek nowotworowych, lub też ich znacznego osłabiania — a więc i zwiększania podatności na chemioterapię i radioterapię.

Zastosowanie tej terapii pomoże wyeliminować sporą część skutków ubocznych leczenia antynowotworowego.

Sam iNOS działa wybiórczo, jedynie na komórki raka piersi, nie zabijając ani nie uszkadzając położonych obok zdrowych komórek i tkanek. W oczywisty sposób pozwala to uniknąć wielu szkód, jakie są rezultatem stosowania ogólnoustrojowych metod leczenia.

Uwrażliwienie nowotworu na chemioterapię i radioterapię pozwoli natomiast podawać mniejsze dawki terapeutyczne, co z kolei wpłynie na złagodzenie skutków ubocznych ich zastosowania.

Pierwsze testy kliniczne rozpoczną się za około 5. lat. Do tej pory badacze muszą jeszcze wymyślić, w jaki sposób czynną substancję przechowywać czy transportować bez utraty jej właściwości.

źródło: Science Daily

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca