Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu

Awaria elektrowni atomowej w Japonii, będąca następstwem potężnego trzęsienia ziemi, spowodowała powstanie chmury radioaktywnego pyłu. Przesuwa się ona obecnie w kierunku Stanów Zjednoczonych, możlwie jest jednak dotarcie jej także do Europy — za mniej więcej dwa tygodnie.

W niektórych krajach mieszkańcy masowo wykupują chroniące przed skutkami radioaktywności preparaty jodu. Eksperci są jednak zdania, że nie grozi nam niebezpieczeństwo.

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała już, że substancje radioaktywne z uszkodzonej elektrowni są rozpraszane przez wiatr nad Pacyfikiem. Nie zagrażają w tym rejonie ani Japonii i krajom Azjatyckim, ani też dalekowschodniej części Federacji Rosyjskiej.

Oczywiście, sytuacja meteorologiczna może się zmienić — Polska jest jednak bezpieczna.

Jak podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie Merta — radca prezesa PAA ds. ochrony radiologicznej:

"O zagrożeniu dla Polski nie ma w ogóle mowy — skażenie jest nieporównywalnie mniejsze (niż w przypadku Czarnobyla – PAP), a elektrownia w Czarnobylu była oddalona o 1000 kilometrów, podczas gdy Japonia leży o 10 tys. kilometrów od naszego terytorium."

W opinii PAA, awaria w elektrowni Fukushima ma jak na razie wymiar lokalny.

Problemem oczywiście był wpływ uszkodzeń na ludzi pracujących na terenie obiektu oraz przebywających w jego najbliższej okolicy — nie wiadomo dokładnie, na jakie dawki promieniowania byli narażeni, ale w opinii władz Japonii nie było nawet potrzeby podawania im jodku potasu.

Zanim radioaktywna chmura dotrze do Europy będzie już tak rozrzedzona, że problemem może być nawet dokładne określenie jej granic i zasięgu. Nie ma więc możliwości, aby wpłynęła w jakiś sposób na nasze zdrowie.

źródło: PAP

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem"