Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami

Leczenie nowotworów jest zazwyczaj dość trudne. Stosowana z dużym powodzeniem chemioterapia ma niestety tą wadę, że wpływa także na zdrowe tkanki — dlatego wielkość dawki jest ściśle ograniczona. Problem zaczyna się wówczas, gdy nowotwór wykazuje się odpornością na leczenie.

Prof. Dean Ho, inżynier biomedycyny z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern, odkrył sposób zwiększenia skuteczności chemii poprzez zastosowanie znanych nam z pierścionków zaręczynowych — diamentów.

Nie chodzi oczywiście o duże kamienie, tylko o ich nanoodpowiedniki. Mikroskopijne diamenciki, będące w zasadzie zlepkiem kilkuset atomów węgla, mogą stać się niedługo istotnym czynnikiem poprawiającym efekty stosowania chemioterapi.

Przetestowano je w połączeniu z doksorubicyną.

Nanodiamenty pokryte zostały warstwą tego leku antynowotworowego. Podano je następnie myszom, u których wywołano wcześniej chemioodpornego raka piersi i wątroby. Efekty były naprawdę obiecujące: lek nie tylko działał skuteczniej, ale też powodował drastycznie mniej skutków ubocznych i pozwalał na bezpieczne zastosowanie o wiele wyższej dawki.

Doksorubicyna powoduje zwykle zmniejszenie się liczby białych krwinek w organizmie. Tym razem było inaczej — najwyraźniej nanodiamenty podziałały ochronnie i zapobiegły temu spadkowi. Nie zaobserwowano także żadnych efektów toksycznego wpływu chemii na zdrowe tkanki i na funkcjonowanie organizmów gryzoni.

Jeszcze ciekawiej wypadł test ze zwiększeniem dawki.

W grupie, gdzie wyższą dawkę leku podano bez nanodiamentów, wszystkie myszy zdechły jeszcze przed końcem eksperymentu.

Grupa natomiast, gdzie gryzonie dostały nanodiamenty pokryte lekiem, nie tylko przeżyła — odnotowano w niej także istotne zmniejszenie się guzów nowotworowych.

Niestety, na testy kliniczne trzeba będzie jeszcze poczekać, bo nowa metoda leczenia testowana była na razie jedynie na myszach. Wyniki są jednak bardzo obiecujące.

źródło: RP za Vermont's NPR News Source

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi