Morfologia z... płyty CD

Proste, genialne — i zupełnie innowacyjne rozwiązanie w zakresie diagnostyki, opracowali badacze z amerykańskiego University of Illinois. Okazuje się, że do przeprowadzenia podstawowych badań nie jest potrzebny wcale drogi sprzęt medyczny i przeszkolony personel do jego obsługi.

Równie skutecznie można to zrobić używając… płyty CD, znanej nam wszystkim i używanej do przechowywania danych. Wystarczy nagrać ją w odpowiedni sposób, żeby zastosować w diagnostyce.

Nowoczesny moduł analityczny, opracowany przez zespół naukowców amerykańskich, jest banalnie wręcz prosty w swojej konstrukcji. I równie genialny. Wystarczy bowiem odpowiednio nagrana płyta CD, aby czytnik, wraz z oprogramowaniem opracowanym na cele tej metody.

W jaki sposób płyta może wykonać diagnostykę?

Metoda jest bardzo prosta:

  • czystą płytę zapisuje się określoną sekwencją danych;
  • usuwa się część zewnętrznej warstwy poliwęglanu;
  • na jego miejsce wkleja się polimerowy krążek z wyżłobionymi wg. określonego schematu sieć mikrokanalików.

Po wykonaniu wszystkich czynności, powstaje laboratorium mikroprzepływowe, które — w zwykłym czytniku CD — pozwala wykrywać różne rodzaje cząstek. Dokonuje się tego odczytujac zapisane dane i porównując z wzorcowymi. Analiza błędów podczas odczytu daje możliwość oceny kształtu cząstek w badanej próbce.

W przyszłości takie układy mają być bardzo zróżnicowane.

Badacze pracują nad stworzeniem specjalistycznych płytek CD, skonfigurowanych do wykonywania określonego typu badania diagnostycznego.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc