Uszkodzone zawałem serce może... odrosnąć!

Serce, które po zawale samo "odrasta" i regeneruje uszkodzoną tkankę? Brzmi to nieco fantastycznie — jednak taki właśnie mechanizm zaobserwowany został u bardzo młodych myszek. Naukowcy pracują teraz nad tym, aby skłonić ludzkie serce do uruchomienia podobnego mechanizmu regeneracji.

Zdaniem pracujących nad tym zagadnieniem badaczy, jak najbardziej realne jest opracowanie sposobu na biologiczne odbudowanie uszkodzonego mięśnia sercowego — na przykład po zawale.

Mechanizm regeneracji uszkodzonej tkanki serca u zwierząt zaobserwowano już w dwóch przypadkach. Od pewnego czasu znane są "umiejętności" pewnej ryby, o nazwie danio pręgowany — potrafi ona bezbłędnie odtworzyć usunięty fragment serca, nie tylko w młodości, ale także w wieku dojrzałym.

Dotychczas sądzono, że jest pod tym względem wyjątkiem.

Taki sam mechanizm regeneracji występuje jednak, jak się okazuje, u… myszy. Z tą jednak różnicą, że odtworzenie usuniętego chirurgicznie fragmentu serca jest możliwe jedynie tuż po narodzinach — już tydzień później serce gryzonia umiejętność odtworzenia brakującej tkanki traci.

Mimo, że regeneracja może zachodzić jedynie w tak krótkim przedziale czasowym, myszy i tak są pierwszymi ssakami, u których udało się ją zaobserwować. Oznacza to więc niezaprzeczalnie, że występuje nie tylko u płazów czy ryb — ale, w formie zapewne szczątkowej, może ją mieć także człowiek.

Teraz trwają prace nad poznaniem tego mechanizmu.

Naukowcy zidentyfikowali już cząsteczki mikroRNA, które regulują proces regeneracji u gryzoni. Trwają testy nad wykorzystaniem ich do uruchomienia analogicznego mechanizmu w późniejszym wieku, kiedy naturalny już nie funkcjonuje.

Jeśli powiodą się testy na myszach, badacze będą próbowali znaleźć lek, pozwalający na wyzwolenie naturalnych procesów regeneracji także u ludzi.

źródło: PAP

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami