Męska płodność zależna od stanu... kości

Lekarze od dawna znają już związek pomiędzy układem hormonalnym a kośćmi. Dotąd jednak nasza wiedza była dosyć jednokierunkowa — wiedzieliśmy, że hormony wpływają na budowę kości, nikt jednak nie był pewien, jak wygląda zależność odwrotna. Odpowiedź na to pytanie właśnie poznajemy.

Badaczom z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku udało się wykazać, że kości wpływają na układ hormonalny. Zaskakujące jest jednak to, że dzieje się to wyłącznie u mężczyzn.

W badaniac brali udział naukowcy polskiego pochodzenia, Grzegorz i Olga Sumarowie. Pomogli oni stwierdzić, że zależność między kośćmi a hormonami płciowymi rzeczywiście istnieje — jednak zupełnie inna, niż można było się spodziewać.

Od dawna już badacze podejrzewali, że skoro spadek wydzielania żeńskiego hormonu, estrogenu, powoduje w szybkim czasie także utratę gęstości kości prowadzącą do osteoporozy, to powinna istnieć także zależność odwrotna: oddziaływanie stanu kośćca na produkty gruczołów płciowych.

Najwyraźniej jednak ludzi organizm nie funkcjonuje w tak prosty sposób.

Naukowcy zależność owszem, znaleźli — dotyczy jednak wyłącznie mężczyzn i  testosteronu. Wpływa na niego w znacznym stopniu osteokalcyna — hormon wytwarzany w kościach i regulujący proces ich odbudowy. Wydzielana przez osteoblasty substancja zwiększa bowiem także stężenie testosteronu.

Testy przeprowadzone na myszach wykazały jednak, że efekt jest ściśle zależny od płci. Samice, którym wstrzyknięta została osteokalcyna, nie wykazywały wzrostu wydzielania estrogenów. Podobnie było w przypadku blokowania osteokalcyny — nie miało to wpływu na żeński hormon płciowy.

Odkryty mechanizm może w przyszłości pomóc w pewnym zakresie parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. Niepłodność męska w pewnej części zależna jest najwyraźniej od stanu kośćca — kiedy dowiemy się, w jaki dokładnie sposób, będzie możliwe oddziaływanie na ten proces.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami