Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć

Grafika / Shutterstock

Sugestii na temat tego, co należy zrobić, aby do późnej starości zachować sprawność intelektualną i dobrą pamięć — jest mnóstwo. Większość z nich zakłada jakiś rodzaj treningu pamięci, dzięki któremu nie tracimy jej z wiekiem, ale ciągle rozwijamy i poprawiamy jej funkcjonowanie.

Jednym z takich treningów — i to bardzo skutecznym — jest nauka języków obcych. Stwierdzili to badacze z Luxemburga, obserwując życie starszych wiekiem poliglotów.

Zespół doktor Magali Perquin z Public Research Center for Health w Luxemburgu postanowił zbadać to zagadnienie dokładniej. W testach wzięło udział 230 kobiet i mężczyzn, którzy mówili od 2 do 7 językami, a ich średnia wieku wynosiła 73 lata.

Przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że osoby znające cztery lub więcej języków, były aż pięciokrotnie mniej narażone na rozwój problemów poznawczych, niż ludzie posługujący się tylko dwoma językami obcymi.

Co jednak istotne: im więcej, tym lepiej.

Posługiwanie się trzema językami to — w stosunku do dwóch — około trzykrotnie niższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią. I z każdym kolejnym opanowanym słownictwem i mową obcego kraju, to ryzyko spadało o kolejne punkty procentowe.

Po końcowej analizie okazało się, że z badanej grupy zaledwie 44. osoby miały różnego rodzaju problemy z pamięcią — u pozostałych uczestników działała ona bardzo dobrze.

Teraz naukowcy chcą jeszcze ustalić, czy korzyści z nauki wielu języków obcych ograniczają się jedynie do zdolności logicznego myślenia, czy też obejmie wszystkie aspekty poznawcze.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości