Wiadomo już, skąd pochodzi agresja

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Jawna agresja jest zjawiskiem, którego nie toleruje większość rozwiniętych społeczeństw. W każdym z nich istnieją jednak jednostki w ten właśnie sposób reagujące w wielu sytuacjach. Psychologowie, psychiatrzy, a także lekarze, w tym neurolodzy, od dawna już szukają źródła tego zjawiska.

Niedawno odkryto, że słusznie skłaniano się od kilku już lat w kierunku sposobu funkcjonowania mózgu osób agresywnych. Udało się znaleźć konkretne grupy neuronów, kontrolujących taki rodzaj reakcji.

W California Institute of Technology dokonano interesującego odkrycia, które potwierdza to, co intuicyjnie i na podstawie rozmaitych przesłanek podejrzewali naukowcy. Za agresję odpowiada wyspecjalizowana grupa neuronów w podwzgórzu mózgu.

Już wcześniej wiadomo było, że to właśnie podwzgórze ma swój udział w kontrolowaniu agresywnych zachowań, ze względu jednak na dużą różnorodność neuronów w tym obszarze, nie można było dotąd zidentyfikować konkretnego rejonu odpowiedzialnego za takie zachowania.

Konkretną grupę "neuronów agresji" udało się jednak znaleźć u myszy.

Co interesujące, wydaje się ona być sprzęgnięta z rejonami odpowiadającymi za kontrolę zachowań seksualnych. Konkretniej zaś — kiedy do głosu dochodzą neurony związane z kopulacją, grupy komórek regulujące agresję są hamowane.

Ludzkie podwzgórze ma bardziej skomplikowaną budowę, dlatego dzieli nas jeszcze kawałek drogi od znalezienia konkretnych obszarów kontrolujących agresję u człowieka. Jest to jednak duży postęp, wiemy bowiem na pewno, gdzie należy ich szukać.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć