Będziemy żyć krócej - zamiast dłużej?
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Od niemal dwustu już lat średnia długość życia ludzkiego powoli, ale systematycznie się podnosi. Kiedyś czterdziestolatkowie byli już uważani za osoby starsze, teraz często jest to wiek, w którym dopiero założyło się rodzinę. Naukowcy przewidują, że wraz z rozwojem medycyny, będziemy żyć coraz dłużej.
Możliwe jednak, że jest to założenie czysto teoretyczne. Oprócz zdobyczy medycyny, mamy też niestety siedzący tryb życia, używki, oraz oczywiście niezdrową dietę…
Naukowcy są zdania, że ludzki organizm "zaprogramowany" jest na około 120 lat życia. Całkiem jednak możliwe, że w sprzyjających warunkach możemy dożywać jeszcze starszego wieku, niekoniecznie nawet będąc przykuci do łóżka czy leżąc w szpitalu. Szacuje się, że w społeczeństwach rozwiniętych z dzieci, które przyjdą na świat w następnych latach, nawet połowa będzie świętować swoje setne urodziny.
Jak dotąd średnia długość życia rośnie o ok. 3 miesiące rocznie.
Istnieje jednak spore ryzyko, że ta tendencja niedługo się odwróci. Winny jest, paradoksalnie, również rozwój cywilizacyjny — a dokładniej, związany z nim niezdrowy i nienaturalny dla nas tryb życia. W Australii, gdzie badano niedawno tą kwestię, aż 25% dorosłych jest otyłych, a 43% nastolatków niedługo do nich dołączy, ponieważ podstawą ich diety są dania typu fast-food.
Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży
Zwiastuny problemów są już dobrze widoczne.
Wskazówką jest odwrócona tendencja częstości występowania udarów mózgu ze względu na wiek chorego. Dotąd zawsze odsetek rósł u osób starszych — przeprowadzone niedawno analizy ujawniły jednak, że to się zmienia:
- liczba hospitalizacji z powodu udaru u osób w wieku 15 — 34 lata wzrosła o 51%
- przypadki udarów mózgu u ludzi starszych niż 65 lat wzrosły jedynie o 17%
W analizie korzystano z danych z lat 1994–1995 oraz 2006–2007 — jak więc widać, tak drastyczna zmiana nastąpiła w czasie zaledwie jednej dekady.
Naukowcy nie są zaskoczeni.
Od dawna już podejrzewano, że niezdrowy tryb życia i "śmieciowe" jedzenie, prędzej czy później pogorszy stan zdrowia społeczeństwa na tyle, że średnia życia zacznie spadać. Teraz, kiedy to się w zasadzie już dzieje, trzeba podjąć walkę ze szkodliwymi przyzwyczajeniami — oczywiście, jeśli chcemy jednak dożyć przyznanych nam przez naturę 120 lat…
źródło: Nauka w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze